İADD ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Kadın ve Başarı’ isimli bir panel düzenlendi. Semra Eren-Nijhar’ın sunduğu panele konuşmacı olarak Prof.Dr. Belma Ötüş Baskett, Av. Fidan Osoy ve Elif Toker Turnalar katıldı.

‘Kadın ve Başarı’ isimli panele KKTC Londra Temsilcisi Sayın Zehra Başaran, İADD üyeleri ve halkın katılımıyla gerçekleşti. Gecenin açılış konuşmasını yapan İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer özetle şunları söyledi:

“Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediğimiz gecemize hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Atatürk daha 1916’da Doğu Cephesi kumandanıyken çevresindeki kişilerle sohbet sırasında kadınla ilgili sorunları tartışıyor, kadınların iyi eğitilmesinin toplum içindeki önemini, çalışma hayatında kadına da yer verilmesi gibi hususları vurguluyordu. 1918’de Karlsbad’da tuttuğu notlardan anlıyoruz ki Ata’mız daha o yıllarda sosyal yaşamdaki devrimleri gerçekleştirmeyi ve bu devrimlerde kadınların ne kadar önemli olduğunun farkına varıyoruz.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra da, aydınlanma devrimleriyle kadınlarımıza birçok ülkeden çok önce seçme seçilme hakkı verilmiş, kadın erkek eşitliği sağlanmıştır.

Bugün kadına şiddettin, tacizin arttığı, eğitimden uzaklaştırıldığı, adeta kadının yok sayılmak istendiği anavatanımızda bu karanlık günleri yine kadınlarımızın mücadelesiyle aşacağımıza inancımız sonsuzdur.

Eğer bugün yurt içinde ve yurt dışında çağdaş, modern, başarılı Türk Kadınları olarak toplumda saygın bir yer kazandıysak bunu önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu olduğumuzu unutmayalım.

Bu vesile ile bir kez daha kahraman Türk Kadınlarımızı ve Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.”

 

 

 

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.