Ankara Antlaşmalılara şok!

Birleşik Krallık’ta Ankara Antlaşması ile başvuru yapan binlerce kişiyi etkileyen karar bugün İçişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde açıklandı.

 

Yapılan açıklamada, Home Office’in artık Türk Avrupa Toplulukları Ortaklık Anlaşması (ECAA) İş İnsanları kategorisi kapsamında süresiz oturum izni (ILR) başvurularını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Varılan bu karar, Üst Mahkemenin Aydoğdu ve SSHD’deki kararından kaynaklandığı belirtildi. Üst Mahkeme, Türk uyruklu vatandaşlarının ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin Türkiye ile olan ve Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşmasının “durdurulan madde” olarak adlandırılan bir hükmü kapsamında yer almadığını tespit etmiştir.

Home Office bu kararın etkilerini incelerken, ECAA ILR başvuruları 16 Mart 2018’e kadar işlenmeye devam edecek.

Yapılan açıklamaya göre 16 Mart 2018 tarihinde veya sonrasında hiçbir yeni ECAA ILR başvurusu kabul edilmeyecektir. 16 Mart tarihinden önce ihale edilen herhangi bir ECAA çözüm başvurusu, önceki gibi aynı şartlar altında geçerli olmayacaktır.

Türk iş adamları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, ilgili şartları yerine getirmeye devam etmeleri koşuluyla, bir defada 3 yıla kadar, istenirse ECAA kapsamında kalmak için veya daha fazla izin başvurusunda bulunabilirler.

Ayrıca, ECAA hükümleri kapsamındaki sınırlı izin başvurusu, Aydoğdu kararından etkilenmeyeceği ve normal olarak ücretsiz olarak işleme alınmaya devam edeceği belirtildi.

Mevcut Türk ECAA iş adamları için Göçmenlik Kuralları’na yeni bir ILR kategorisi tanıtılacağı ve böyle bir kategorinin gereksinimleri belirlenecek olsa da, bu, Birleşik Krallık’ta yerleşmek isteyen diğer kişilerle uyumlu bir rotaya sahip olacağı belirtildi.

Türkiye’nin Londra Başkonsolosluğu herhangi bir açıklama yapmayacağını belirtti. Konu ile ilgili olarak bilgiler ve gelişmeler geldikçe sizlere haberimiz üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Gelişmeler geliyor…

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.