“Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu”

İNGİLTERE Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi’nde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlandı.

Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle 11 Mart Pazar akşamı, İngiltere Alevi Kültür Merkezi, Enfield Alevi Kültür Merkezi ve Britanya Alevi Kadınlar Birliği’nin ortak çalışmasıyla bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte 161 yıldır kadınların mücadele günü olarak tanımlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ve kadın hakları mücadelesinde hayatlarını kaybeden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Günün anlam ve önemine değinmek için Britanya Alevi Kadınlar Birliğini temsilen Gülüzar Karaoğlan etkinlikteki ilk konuşmayı yaptı.

Gülüzar Karaoğlan, kadın doğuran, büyüten ve yaşatandır, kadın işçi ekmekçi, yolu tamamlayan, geleceğe ışık tutandır, annedir ve kadın candır canandır ifadesini kullandı.

Karaoğlan, 21’inci yüzyılda her geçen gün büyüyen erkek egemen koşulların, kadın cinayetlerinin, tecavüzlerin ve istismarların ve adaletsiz çalışmalar sorunların hala devam etmekte olduğunu vurguladı.

 

Gülüzar Karaoğlan’nın konuşmasının ardında İngiltere Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin Üzüm söyleşine şöyle yer verdi:

“Biz Aleviler, kadınlara verdiğimiz değer inancımızda özellikle belirtilmiştir, 1500 seneler önce kırklar ceminden kadına ne kadar değer verdiğimizi göstermiştik.

Bizim inancımızda kadınların ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor ve bu yüzden bütün kadın canlarımızın Dünya Emekçiler Gününü kutlarım.”

Ayrıca kadınların anneler gününü kutlayan Hüseyin Üzüm, her şey kadınlarımız için diyerek katılımcılar tarafından alkışlandı.

Enfield Alevi Kültür Merkezinin Eş Başkanı Dilek İncedal,  8 Mart’ın yaktığı meşalenin hala devam etmekte olduğu ve kadınların güçlü bir şekilde adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Son sözü alan İngiltere Kadın Kollar Başkanı Zeynep Köşe, ünlü Türk halk ozanı ve halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş‘ın “Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu” ifadesine değinerek tüm kadınların Dünya Emekçiler Kadınlar ve Anneler gününü kutladı.

Etkinliğe katılan köy derneklerin temsilcileri de 8 Mart ile ilgili konuşmalar gerçekleştirdi ve sanatçılar ve şairler tarafından günün önemini ve anlamını ifade eden şiir ve bağlama dinletisi gerçekleşti.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.