İkisinin de hayatı bitti

Londra’da yaşayan 15 yaşındaki Türk genci Mustafa Gürpınar, Leroy James adlı arkadaşını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemede suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

gurpinar_0Gürpınar, geçtiğimiz yıl 17 Ağustos tarihinde yaşanan kavgada, 14 yaşındaki Leroy James’i kalbinden bıçaklayarak öldürmüştü.

Gürpınar ve James sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden başladıkları tartışmanın ardından, Ponders End’deki bir parkta yüzyüze gelmek üzere birbirlerine meydan okumuşlardı.

17 Ağustos 2011 tarihinde Ponders End’de karşıkarşıya gelen iki genç kavgaya başlamış ve kavga, Gürpınar’ın James’i bıçaklamasıyla son bulmuştu.

James’in bir arkadaşı tarafından cep telefonu kamerasıyla çekilen olay görüntüleri mahkemeye sunuldu. Gürpınar, cinayet ve silah taşımaktan suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

17 Ağustos 2011 günü saat 17.30 sularında olay yerine giden ambulans ve polis ekipleri, Leroy James’in yere yığılmış bedeniyle karşılaştılar.

Olayın ertesi günü tutuklanan Gürpınar’ın odasında ‘17.08.11, saat 19.00-20.00 civarında kavga var’ şeklinde bir not bulunduğu kaydedildi.

Mahkemeye sunulan deliller arasında Gürpınar’ın facebook yazışmalarında, James ve arkadaşları tarafından tehdit edildiği ve kavgaya bıçakla gideceğini belirttiği öğrenildi.

Görgü tanıkları mahkemede verdikleri ifade de Leroy James’in kavgaya hiç bir kesici aletle gitmediğini, aralarında sadece yumruk kavgası olacağını düşündüğünü belirttiler.

EN AZ 13 YIL YATACAK

Mahkemenin hakimi John Bevan, açıkladığı kararda Mustafa Gürpınar’ın minimum 13 yıl yatmak kaydıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.

Gürpınar’ın bıçaklara olan ilgisinin endişe verici olduğunu belirten hakim, ‘Kavgaya bıçakla gittin. Kavganın, senin galibiyetinle sonuçlanacağından emin olmak için yanına bıçak aldın ve arkadaşının ölümüne neden oldun.’ dedi.

 

Soruşturmayı yürüten birimin şefi  Tim Duffield ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, iki genç arasında saçma sapan nedenlerle çıkan kavganın böyle bir trajediyle sonuçlanmasının çok acı olduğunu belirtti.

Metropolitan polisin, gençlerin bıçak taşımalarını engellemek adına yürüttüğü projeleri arttıracağını belirten Duffield, denetimlerin de sıkılaştırılacağını ve bıçak taşıyanların cezalandırılandırılacaklarını vurguladı.

Enfield Belediye meclis üyesi Christine Hamilton da bıçakla mücadele kapsamında belediye olarak polisle işbirliği içinde çalışacaklarını belirterek, ‘Gençlerin bir hiç yüzünden hayata veda etmelerinin çok acı olduğuna dikkat çekti.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.