İstanbul ve Londra’da kentsel dönüşüm

LONDRA merkezli Research Turkey kuruluşu ve LSE Türk Toplumunun da desteğiyle ile Londra ve İstanbul’da gerçekleşen kentsel dönmüşümü konu edinen önemli bir etkinlik düzenledi.

Türkiye üzerine çalışan araştırmacı ve akademisyenlere platform sağlama misyonuyla hareket eden Londra merkezli Research Turkey kuruluşu, LSE Türk Toplumunun da desteğiyle ile birlikte 7 Şubat akşamı LSE’de kentsel dönüşümü masaya yatırdı.

Kentsel dönüşüm süreçlerinin İstanbul ve Londra örnekleri üzerinden tartışıldığı etkinlikte, kentsel dönüşüm alanındaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan Profesör Loretta Lees’in sunumuyla başladı ve Dr. Bahar Sakızlıoğlu ve doktora öğrencisi Clara Rivas Alonso’nun sunumlarıyla ve Dr. Ayşegül Can’ın tartışmalarıyla devam etti.

Sunumlarda, kentsel dönüşümün farklı ülkelerde farklı şekillerde deneyimlendiği tespitinden hareketle bu farklılıkları göz ardı eden, tekil ve Batı merkezli bakış açılarının kısır kaldığının altı çizildi.

İstanbul’daki Okmeydanı ve Tarlabaşı kentsel dönüşüm deneyimleri üzerinden yerinden edilme süreçleri ve bunlara karsı yürütülen mücadelelerin yalnızca Batılı kodlar ve konseptlerle anlaşılamayacak yönleri konuşuldu. Kentsel donuşum alanında karşılaştırmalı çalışmaların önemi vurgulandı.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin