NHS protestolarına Day-Mer’den destek

Londra’da binlerce kişi Ulusal Sağlık Servisinde (NHS) yapılan kesintiler ve servisin özelleştirilmeye çalışılmasını protesto için 3 Şubat 2018 Cumartesi günü Londra Merkezinde toplanarak Başbakanlık konutunun önüne yürüdü.

Birçok sivil toplum örgütünün katıldığı kalabalığın sık sık ‘NHS bizimdir bizim kalacak’ şeklinde sloganlar attığı gözlendi.

Sağlık sektöründe birçok çalışanın yoğun katılım gösterdiği protestolara PCS, NUT, RMT, UNISON gibi ülke çapında bilinen büyük sendika kuruluşlarının temsilci ve üyelerinin de katıldığı eylemlerde yapılan konuşmalarda halkın vergileri ile oluşturulan NHS’in satılmaya çalışılmasına müsaade edilmeyeceği ve NHS tarafından yapılan haksız kesintilere göz yumulmayacağı mesajı verildi.

JEREMY CORBYN KATILMADI

Geçen yıl Mart ayında düzenlenen NHS eylemlerinde en ön saflarda yerini alan Corbyn’in bu yıl düzenlenen protestolara katılmadığını gören birçok parti sempatizanı ise hayal kırıklığına uğradı. Ancak Corbyn protestolarla ilgili destek mesajı içeren bir video paylaştı.

Binlerce kişinin katıldığı NHS protestolarına destek veren Day-Mer yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada özetle şunlar söylendi:

“Aralık 2017 verilerine göre en az 21 hastane Black Alert’da. Bu durum, hastaların güvenliğini sağlama garantisi olmaması demek. 2017 Noel haftasında 16900 kişi NHS ambulanslarında, acil serviste bekletildi. 4 saat ambulans beklerken veya hastane koridorlarında ölen hastalar var. 55 bin ameliyat gecikti. Tüm bunlar; NHS üzerinde hem çalışanların, hem hastanelerin bakımı, araç gereç ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli bütçe ayrılmaması, bütçe kesintisi politikalarının bir sonucudur. Bu durum sağlık emekçileri açısından, hastane çalışanlarının fazla çalışma sonucu aşırı gergin olmalarını, hata yapmalarını, hasta güvenliğinin tehlikeye atılmasını ve çalışanların bu durumla baş edememesi sonucunu doğurmaktadır. İnsanlar, boş vaadlerde bulunan ve halkın sağlığını tehlikeye atan politikacılardan artık bıktı. Başta, Ulusal Sağlık Servisi’ne gereken bütçenin ayrılmasının yanı sıra, var olan tüm özelleştirme planlarının sonlandırılması ve sağlık sisteminde özelleştirilmiş bölümlerin tekrardan kamulaştırılmasını istiyoruz. 70 yıl önce İngiltere’deki işçi ve emekçilerin büyük mücadeleler vererek kurdukları, yerli ve göçmen işçilerin emeği ile bugünlere gelen Ulusal Sağlık Servisi’ne sahip çıkıp bu krize son verelim. Sağlık hepimiz için gereklidir.”

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.