Londra Sanat Forumu tanıtımı gerçekleşti

İngiltere’nin birçok yerinde yaşayan sanatçıları bir araya getirmek, toplum ile sanatı buluşturmak amacı ile oluşturulan Londra Sanat Forumu, KKTC temsilciliğinde düzenlenen bir resepsiyonla tanıtıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi Zehra Başaran’ın böyle bir platformun kurulması için destek olduğu ve temsilcilik kapılarını açarak verdiği resepsiyona, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, eşi Deniz Ergin, KKTC Londra Konsolosu Ülkü Alemdar, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, Türkiye’nin Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği Mali Katibi Ümit Bozdağ, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş, toplumumuzun çeşitli dernek ve vakıf temsilcileri, farklı ülkelerden bir çok sanatçı ve sanatseverler katıldı.

Sanat forumunun kurulmasının toplumumuz tarafından önemine işaret eden ve gecenin açılış konuşmasını yapan KKTC Londra Temsilcisi Zehra Başaran, sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduklarını ve böyle bir forumun başlatılması için neden destek olduğunu şu sözlerle açıkladı:

“Birkaç defa benimle birlikte buluşan çekirdek kadro Londra’da bir sanat platformuna ihtiyaç duyulduğunu ve bunun oluşturulmasında benim desteğimin yararı olacağını düşündüklerini dile getirdi. Ne bir dernek, ne bir başkan, ne bir yönetim kurulu bulunan, sadece toplumun sanatla ilgili ve sanatsever insanlarını sanatta buluşturmayı amaçlayan bir girişim olduğu için destek veriyorum. Bu davet sanatla ilgili ve sanatsever herkese açıktır. Temsilcilik burada, sadece ev sahipliği yapıyor. Bunu yürütecek olan ve devamını getirecek olan sizlersiniz.”

Toplum tarafından yakından tanınan ve konuşmasında sanatın insanlar için ne denli önemli olduğuna değinen Yazar Sonay Yakup Yakupsoy ise böyle bir oluşumun kurulmasında ki en büyük nedeni şu sözlerle açıkladı:

“Bana sanat nedir diye sorarsanız, ‘toplumun aynasıdır’ derim. Burada bulunan veya medya aracılığı ile sesimizi duyan arkadaşlara seslenmek istiyorum. Sanatını kaleminle mi, sesinle mi, yoksa bir müzik aleti ile mi icra ediyorsun? Ne ile olduğu önemli değil yeter ki buyur gel, bize katıl ve biz de çoğalalım.”

Tanıtılan Londra Sanat Forumu’nun şu an ki kadrosu ise şöyle; Yazar Sosyolog ve Belgesel Yapımcısı Semra Eren Nijhar, Eğitimci ve Müzik Öğretmeni Erkan Pastırmacıoğlu, Ressam Mehmet Salih Öksüzoğlu, Şiir ve Yazar Arife Redvan ile Şair Yazar Sonay Yakup Yakupsoy.

HER AY BİR ETKİNLİK

Kurulan sanat forumu’nun planladığı ve her ayın son Perşembe günü gerçekleşecek ilk etkinliklerin içerik ve tarihleri ise şu şekilde olacak;

22 Şubat / Kıbrıslı Şair Osman Türkay’ı anma

29 Mart / Kadın ve Sanat

26 Nisan / Müzik ve Edebiyat

31 Mayıs / Görsel Sanatlar

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.