CHP’li kadınlardan Diyanet için açıklama

CHP İngiltere Birliği Kadın Kolları tarafından son günlerde Türkiye’de tartışılan çocuk evliliğine karşı olarak bir basın açıklaması yapıldı.

Kadınlara yapılan şiddet ve 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmesi gibi konulara değinilen açıklamada şunlar paylaşıldı:

“Gün geçmiyor ki Diyanet İşleri Bakanlığı’nın bir skandal açıklaması daha olmasın. Diyanetin daha önceleri de yapmış olduğu birçok skandal açıklama ile ‘bu kadar olmaz’ dedikçe sürekli bizleri şaşırtmayı başarabiliyorlar.

Her ne kadar 2018 yılına girmiş olsak bile son yaptıkları açıklama olan 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmesine caiz bakabiliyorlar. 9 yaşındaki kız çocuklarının velileri olmadan da evlenebileceğini hatta gebe kalabileceği açıklaması biz çağdaş insanların kabul edebileceği bir durum değildir. Son 15 gün içerisinde Dikili’de bir yurtta çocuklara tecavüz vakasının yaşandığı, Konya’da İman Hatip Lisesi’nde bir öğretmenin beden eğitimi dersinde eşofman giyen öğrencilerle ilgili taciz açıklamalarının olduğu ve hatta başka bir öğretmenin önü destekleyen söylemlerine şahitlik etmekten çekinmediği aşikardır.

Yapılmak istenen burada eğitimli bir toplumun yok edilmek istenmesidir. Son 15 yıl içerisinde AKP Hükümetinin yaptığı söylemler ve vicdanlara sığmayan  hukuk indirimleri sonucunda binlerce Kadın öldürülmüş , korumasız yavrularımız tecavüze uğramış  ve çocuk gelinler çoğalmıştır. Eğer biz bunlara ses çıkarmazsak artık tüm özgürlüklerimizi kaybetmiş olacağımızın çok geç farkına varacağız.  Aklı ve vicdani olan her bir birey gibi bu fetvalar karşısında boyun eğmeden mücadele edilmesi gerektiğine inananlardanız.

Laik ülkede diyanet devletin işleyiş sistemine müdahale edemez. Halkın vergileri ile istedikleri gibi siyasi yönetimden yana fetvalar üretemezler. Diyanet hiçbir zaman tarafsız olmadı olmayacaktır da. Diyanet bu ve buna benzer vicdan yaralayıcı fetvaları derhal geri çekmek durumundadır. Biz CHP İngiltere Birliği kadınları olarak, her platformda bu zihniyet ile mücadele edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.