Küçük ve Denktaş, KKTC Temsilciliğinde anılacak

Dr. FAZIL Küçük ve Av. Rauf R. Denktaş için KKTC Londra Temsilciğinde anma töreni gerçekleşecek. Zehra Başaran’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek törenin 16 Ocak Salı günü saat 10.30’da yapılacağı duyuruldu. Temsilcilikten yapılan açıklamada “KKTC Londra Temsilcilik binasında toplum liderlerimiz Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ile Dr. Fazıl Küçük ve 21-25 Aralık Şehitler Haftası için bir anma töreni düzenlemiştir.” ifadene yer verildi.

Sivil Toplum Temsilcileri ve tüm halkımızın davetli olduğu törenin yapılacağı adres 29 Bedford Square, London WC1B 3ED.

FAZIL KÜÇÜK KİMDİR?

Dr. Fazıl Küçük 1906 tarihinde Lefkoşa kazasına bağlı Ortaköy’de dünyaya geldi. Dr. Küçük 1931 yılında Rumların isyanı ardından ara verilen belediye seçimlerini 1943’te muhaliflerine karşı büyük bir zaferle kazandı. Kıbrıs Türk halkı 1959’da Küçük’ü rakipsiz olarak Kıbrıs’ın ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçti. 1967 tarihinde kurulan Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi’nde başkanlığa getirilen Küçük, 1973 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcılığından ayrılarak, yerini Rauf R. Denktaş’a bıraktı.

RAUF R. DENKTAŞ KİMDİR?

Rauf Raif Denktaş, 1924’te Kıbrıs’ın Baf Kasabasında dünyaya geldi. 1959’da Zürih Anlaşması’nın hazırlanmasında Rauf Denktaş’ın perde arkasında etkin rolü olmuştur. 1974 Kıbrıs Harekatı’nın ardından 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanı ile devlet ve meclis başkanı görevlerini yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976’da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı olan Denktaş, 2005’te görevi Mehmet Ali Talat’a devretti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.