Cemevi yönetimine uyarı gibi tebrik mesajı

İNGİLTERE’DE faaliyet yürüten bazı köy ve yöre dernekleri yeni açılan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi hakkında uyarı gibi tebrik mesajı yayınladı.

Uzun bir süredir yapımı devam eden ve geçen Pazar günü binlerce kişinin katılımı ile açılışı yapılan İngiltere AKM ve Cemevi yönetimine köy ve yöre dernekleri yönetimleri tarafından ortak bir mesaj gönderildi. Bozca Der, Tilkililer Dayanışma Derneği, Alxas Kom, Paz-Der, Nurhak Kültür Merkezi, Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi, El-Com, Kürecikliler Derneği, Dersim Der, Göksun Der, Koçgiriler Derneği, Demircilik Derneği, Gürünlüler Derneği ve Zedikanlılar Derneği yönetimlerinin imzası bulunan açıklamada cemevinin mevcut ve bundan sonraki yöneticilerine yönelik uyarı gibi ifadeler yer aldı. Mesaj bazı kişiler tarafından destek görürken bazı kişiler tarafındansa cemevine ve yönetimine haksızlık olarak kabul edildi.

Sosyal medya üzerinden kamuoyuna duyurulan mesaj şöyle:

“Bizler aşağıda imzası bulunan ve binlerce üyesi olan köy ve yöre dernekleri olarak İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinin çalışmalarını yakından takip etmekteyiz. Bundan sonraki çalışmalarının da takipçisi olacağız. Dolayısıyla aşağıdaki çağrıyı Cemevinin mevcut ve önümüzdeki dönem seçilecek yönetim kuruluna sunuyoruz.

Cemevlerimiz hiçbir koşul altında herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olarak görülmemelidir ve tüm demokratik ve Alevi değer yargılarına eşit mesafede yaklaşmalıdır.

Cemevlerimizin ve Alevi Kültür Merkezlerimizin kapısı hiç bir koşul altında insan katliamı gerçekleştirenlere açık olmamalıdır. Bu tarz istek ve taleplere mesafeli durmalıdır.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevimiz inanç kurumu olarak herhangi bir biçimde dil ve ırk ayırımı yapmaksızın kapılarını tüm Alevilere açmalıdır.

Kuşkusuz ki çağdaşlaşmanın en temel ölçütlerinden birisi kurumsallaşmadır. Bu temelde gerçekleşecek kongrede yer alacak olan tüm listelerin önceliği Alevilerin değer yargılarını yaşatmak ve bu temelde çalışma yürütmek olmalıdır.

Her ne kadar kurumlar olarak arzumuz inanç merkezimizin kongreye çarşaf liste olarak girmelerinin yanında olsa da bu kongrede seçilemeyen listelerin seçilen yönetim kurulu ile birlikte çalışıp Alevi değer yargılarını yaymanın çabası içerisinde olmalarını talep ediyoruz.

Cemevi ve Alevi Kültür Merkezinin yukarıda belirtilen kriterler çerçevesinde inanç kurumumuzun demokratikleşmesi için çalışma yürüten tüm oluşumlara karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde yaklaşmasını öneriyoruz.

Cemevi ve Britanya Alevi Federasyonu koordineli çalışarak toplumumuzun gelişimine daha katkılı olacağına inanıyoruz. Bu temelde emeklerinizi kutluyor, büyük emeklerle var edilen dergahın tüm insanlarımız için hayırlı olmasını diliyoruz.”

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Ben tilkiler yönetim de bana tam yerınde bır mesajdı
    Bizler koy ve yore derneklerin metinde belirtildigi gibi cemevi yönetimi alevi yurttaşlar hizmet etmeli Bütün alevi toplumunu bir araya getirmeli
    Federasyonla kesinlikle zıt gidememeli iki kurum birlikte alevi degerlerin halkimiza hizmet olarak vermektedir
    Bundan sonra da cemevi ve federasyon la yakın temasta olacagız saygılar

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.