2017 yılında neler yaşadık-ŞUBAT

Şubat – 2017

– Türkiye’de 16 Nisan 2017’de gerçekleştirilen ‘Anayasa Değişikliği Halk Oylaması’nda, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının da oy kullanabilmesi için gerekli olan adres beyanının, ‘son gün’ olarak açıklanan 17 Şubat’tan 15 Şubat saat 13.00’e çekilmesine İngiltere’de yaşayan vatandaşlardan büyük tepki aldı.

– Türkçe konuşan toplumlarda bir dönem oldukça sık görülen gençlerin intihar eylemlerine karşı internet üzerinden ücretsiz Türkçe psikolojik destek veren “Kıyma Canına” projesi hayata geçirildi.

– İngiltere’nin beş büyük şehirlerinden biri olarak kabul edilen Manchester’da yaşayan Aleviler bir araya gelerek Alevi Kültür Merkezi ve Cemevini hizmete açtı.

– Türkiye’de bazı akademisyenler ve gazetecilere yönelik baskılar, saldırılar, gözaltılar ve tutuklamalar, Türk Halkı ile Dayanışma Platformu (SPOT) tarafından organize edilen panelle SOAS Üniversitesinde tartışıldı.

– Kingston Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencilerinden Elif Beritan Bulut, çetin geçen soğuk kış günlerinde mültecileri ısıtmak için bir kampanya başlatarak, onlara battaniye, kışlık mont ve kabanlar topladı.

– Türkiye‘nin en yaşlı seçmeni unvanını elinde bulunduran Ayşe İçöz geçirdiği rahatsızlık sonucu 105 yaşında Londra’da hayatını kaybetti.

– Britanya’daki Kıbrıslılar Birliği, Kıbrıslı Sanatçılar Platformu, Enfield Kıbrıslılar Birliği ve Demokrasi için Kıbrıslı Türkler Birliği’nin organize ettiği “Barış için Beraber” adlı konserde Kıbrıslı Türk ses sanatçısı Umut Albayrak ve Kıbrıslı Rum ses sanatçısı Koulis Theodorou sahne aldı.

– Türkiye’nin Londra yeni Başkonsolosu Çınar Ergin, görevine başladı. 12 yıl önce Londra Büyükelçiliği’nde görev yapan Ergin, “Halkla kucaklaşarak sorunları çözeceğiz” dedi.

– Kıbrıs Türk Toplum Merkezi (CTCA) kuruluşunun 40. yılını büyük bir coşku ile kutladı. TCCA ailesinin yeni ve eski tüm üyeleri ile destekçileri gece boyunca dolu dolu geçen 40 yılı yad ederken, hazırlanan “dünden bugüne” fotoğraf sergisiyle eski günleri andılar.

– Epping Ormanına çöp bıraktığı tespit edilen Enfield’daki Elvan Food Centre ve firma sorumlusu Uygar Altun’a toplam 23 bin 430 pound ceza kesildi.

– North Circular otoyolunda ölümcül kazaya sebep olan biri Türk, üç kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin