Dr. Nagihan Gür İngiltere’deki arşiv çalışmalarını anlattı

Yunus Emre Enstitüsü, geçen sene başlattığı Genç Akademisyenler Seminer Serisinin yeni dönemdeki ilk konuşmasını 16 Kasım Perşembe akşamı Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nagihan Gür’ün ‘Bir Kariyer Olarak Doğu: İngiliz Arşivlerinde Oryantalist Çevrenin İzlerini Sürmek’ adlı sunumu ile gerçekleştirdi.

Arşivlerde İskoç Oryantalist, Elias John Wilkinson Gibb’in izini süren Gür, Gibb’in ‘Osmanlı Şiir Tarihi’ başta olmak üzere yaptığı çalışmalarda ortaya koyduğu Osmanlı edebiyat anlatısının üretim süreçlerinden bahsetmiştir. Bu süreci gözler önüne serebilmek için araştırmacı İngiltere’de British Libray, Londra Metropolitan Arşivi, Edinburgh İskoç Milli Arşivi, Cambridge ve Glasgow Üniversiteleri Kütüphaneleri başta olmak üzere bir çok arşivde iki yıldır çalışmaktadır.

Gür, konuşmasının ilk bölümünde 19. yüzyılda İngiltere’deki Osmanlı edebiyatı üzerine yapılan çalışmalardan bahsederken Gibb’in yanı sıra James Redhouse, Edward Browne ve Charles Well gibi dönemin oryantalistlerinin Osmanlı edebiyatına katkılarına vurgu yapmıştır. İkinci bölümde Gibb’in Redhouse ve Browne ile olan bağlantısına odaklanılmış ve aralarında gerçekleşen yazışmaları gösteren orijinal belgeler izleyicilere gösterilmiş. Gür, konuşmasının son bölümünde arşivlerdeki çalışma sürecini, edindiği farklı tecrübeleri ve karşılaştığı problemleri fotoğraflarla paylaştı.

Akademisyen ve araştırmacıların katıldığı akşamda söz konusu oryantalistlerin Batı’da Osmanlı edebiyatı anlatısını yaratmak adına yaptıkları katkılar anlatılmıştır. Konuşmanın hemen ardından Yrd. Doç. Dr. Nagihan Gür’ün katılımcıların sorularını yanıtladığı soru-cevap kısmıyla gece son buldu.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin