Londra’da ‘Türk Kültür Evi’ açılsın

Mansur Işıkbol.

İNGİLTERE’DE yaşayan Türk Öğretmenlerin sorunlarını ve isteklerini paylaşabildiği önemli derneklerden biri olan İngiltere Türk Öğretmenler Derneği, Londra’da bir kültür evini açmak için bir kampanya başlattığını duyurdu. İngiltere Türk Öğretmenleri Derneği Başkanı Mansur Işıkbol, neden böyle bir kültür evi açma gayretinde olduklarını şu sözlerle açıkladı:

“Londra’da işkolik diye tanımlayabileceğimiz birçok işveren var. (Lokanta, market vs.) Bunlar sabah erkenden işe gidip, akşam geç vakitte gelmektedir. Eşini ve çocuklarını ihmal etmektedir. Maddi sorunları olmadığı halde, aile içinde sevgi ve saygı kalkmakta, kültürel değerlerini kaybetmektedirler. Bu türlü ailelerin mutlaka desteğe ihtiyacı vardır. Ayrıca birçok aile ve kişi Londra’da yardım alarak yaşamaktadır. Bunlar ile ilgili gözlemlerimi, birkaç konuda ele alabilirim. İçlerinde maalesef aldıkları yardım paraları ile kumar oynayanlar, alkolik olanlar, akıl sağlığı yerinde olmayanlar, yalnızlık hastalığına yakalanıp evden çıkamayanlar var. Bu ailelerin çocukları sahipsiz. Yarın ne olacaklarını siz düşünün. Kültür erozyonuna uğranan bu çocuklar yaşadığı toplum içinde tehlikeli olacaklar. Hatta bazıları çeteler oluşturmakta, suç işlemektedir. Diğer bir sorun geçici olarak Londra’ya gelenler, öğrenci olarak gelenler, yakınları desteği ile İngiltere’ye gelenlerin ihtiyaçları. İngiltere’de çeşitli dini cemaatler faaliyet göstermektedir. Kendilerinden olmayanlara karşı hasım hane duruşları görülmektedir. (Ticari anlamda) Bunlar arasında Cem Evi kendi camiasında çok etkili çakışmaktadır.

Londra da olumlu bir şekilde hizmet eden Türk Okulları kiralık okullarda faaliyetini sürdürmektedir. Olumlu hizmet veren dernek ve kuruluşların kendilerine ait yeri yoktur. Geçici yerlerde çalışmalarını sürdürmektedirler. Türkiye de ki, siyasi çekişmeler buraya da yansımaktadır. Çeşitli politik ve siyasi çekişmelere sürdürülmektedir. Sorunlu kişi ve ailelere ulaşıyoruz ancak onları çağırıp ilgilenebileceğimiz bir mekan yok. Kısa ve öz olarak, her türlü vatandaşımızın gelebileceği, buluşabileceği, kültürel etkinlik yapabileceği, siyaset dışı ve üstü bir mekana ihtiyaç vardır. Bu sebeple Londra’da ‘Türk Kültür Evi’ açmak için kampanya başlatıyoruz. Bunun için gerekli bütçenin sağlanması gerekiyor. Bu sebeple değerli toplumumuzdan bu konuda destek bekliyor ve bu parayı temin edeceğime inanıyorum.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin