GCSE sonuçlarında durum vahim

gcse31İngiltere eğitim sisteminde büyük önem taşıyan GCSE (General Certificate of Secondary Education) sınav sonuçları bu yıl tarihinin en düşük seviyesini yaşadı.

Bu yılki sonuçların son 24 yılın en düşük seviyesine inmesi, yetkilileri standartlarda daha sıkı önlemler almaya yöneltti.

Yayınlanan rapora göre, İngilizce, matematik ve fen bilgisi gibi akademik derslerden, en yüksek notlar olarak kabul edilen A* ve A sonucu alarak sınavı başarıyla tamamlayan öğrenci sayısı önceki yıllara göre oldukça az.

Yine raporlara göre akademik derslerden A alan öğrenci sayısındaki düşme oranı, geçtiğimiz yıllara göre yüzde 22.4’e ulaşırken, en yüksek not olarak kabul edilen A* alan öğrenci sayısındaki düşme oranı yüzde 7.3 olarak saptandı.

Sınavın iyi derece geçildiğini gösteren en düşük not olarak kabul edilen ‘C’ alan öğrenci sayısındaki düşüş oranı ise yüzde 69.4’e yükselirken, kız öğrencilerin, erkek öğrencilere göre daha başarılı oldukları öne sürüldü.

HARINGEY’DE BAŞARI ARTTI

Öte yandan Haringey Belediyesi sınırları içerisindeki okullarda öğrenim gören öğrencilerin, GCSE sonuçlarında gösterdikleri başarı oranında, bu yıl bir önceki yıla göre artış olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz 10 yıl süresince, başarı oranının her yıl, bir önceki yıla göre yükseldiğini belirten yetkililer, bu yıl İngilizce, matematik, fen bilgisi gibi akademik dersler başta olmak üzere 5 veya daha fazla dersten A* ila C derecesinde sonuç elde eden öğrenci sayısında yüzde 54 oranında artış olduğu ifade edildi.

Türkçe konuşan topluma mensup çok sayıda öğrencinin öğrenim gördüğü, Tottenham’daki Gladesmore Community School’da, 5 veya daha fazla dersten A* ila C derecesinde not alan öğrenci oranının bu yıl yüzde 60 olduğu kaydedildi.

Northumberland Park School öğrencilerinden Hava Cani ise 4 dersten aldığı A* ve İngilizce ve matematik başta olmak üzere 8 farklı dersten aldığı A derecesi ile okulun yıldızı oldu.

A level eğitimine devam edecek olan Hava Cani Woodhouse College’de Kimya, Biyoloji, Psikoloji ve matematik dersi alacağını belirtirken GCSE sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ENFIELD’DE İNGİLİZCE TARTIŞMASI

Türkçe konuşan toplumun yoğun olarak yaşadığı Enfield’de ise İngilizce sonuçlarında adaletsiz bir puanlama yapıldığı konusunda tartışmalar sürmekle birlikte, bölge genelinde beş ve daha fazla dersten A* ila C alan öğrenci oranı yüzde 82.7’ye yükseldi.

Belediye sınırları içerisindeki okulların genel başarısı yüksek olmakla birlikte, İngilizce sınav değerlendirmesinde haksızlık yapıldığı düşüncesiyle itiraz girişiminde bulunmaya hazırlanan okulların belediye tarafından desteklendiği kaydedildi.

Sorunun, İngilizce GCSE sınav sonuçlarında ülke genelinde yüzde 1.5 oranında, AQA sınav sistemini kullanan öğrencilerde ise yüzde 2.2 oranında düştüğünün ilan edilmesiyle başladı.

Enfield sınırları içerisindeki okulların hepsinin AQA sınav sistemini kullandığını belirten, Enfield Belediyesi kabine üyesi Ayfer Orhan, konuya ilişkin açıklamasında şöyle dedi:

‘Öğrencilerimizin, çalışmalarının değersiz görüldüğünü düşünüp üzülmemeleri için sınavın tekrar değerlendirilmesi gerektiği yönündeki görüşleri destekliyoruz. Öğrencilerimizin de öğretmenlerinin de çok çalıştıklarını biliyoruz. Derecelendirmenin yıl ortasında değiştirilmesi doğru bulmuyoruz.’

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.