Britanya Alevi Federasyonu genel merkezi açıldı (Videolu haber)

BRİTANYA Alevi Federasyonu genel merkez binası yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Alevi kurumlarının çatısı görevini üstlenen Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Kuzey Londra’da Enfield Belediyesinden aldığı yeni hizmet binaları ve alanının açılışını gerçekleştirdi. Açılışa katılanlar arasında AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, Avusturya Onursal Başkanı M. Ali Çankaya, Britanya Parlamentosu Alevi Sekretaryası Başkanı ve Enfield Milletvekili Joan Ryan, Muhafazakar Partiden Enfield Belediye Meclis Üyesi Edward Smith, Ali Dereli Dede, Mehmet Yüksel Dede, Britanya Alevi kurumları temsilcileri, köy ve yöre dernekleri temsilcileri ve çok sayıda belediye meclis üyesi yer aldı.

Açılış, Ali Dereli Dede, Mehmet Yüksel Dede ve Ayten Dereli Ana’nın okudukları gülbanklarla uyandırılan çerağların ardından durulan semah ile başladı.

BAF Başkanı İsrafil Erbil açılış ve selamlama konuşması yaptı. Erbil konuşmasında BAF genel merkezi açılışına katılanların çokluğunu görünce, tahsis edilen 40 dönüm arazinin bile yetersiz kaldığını, yüzlerce dönüm araziye ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Erbil “Bu mekan tüm Alevi canlarımızın ve dostlarımızın ortak mekanıdır. Gelecek kuşaklarımızın sağlıklı bir gelecek inşa edebilecekleri ve bilim, sanat ve spor faaliyetleri gerçekleştirilebileceği mekandır.” diye konuştu.

Erbil’in ardından söz alan bazı davetliler de söz alarak BAF’ın çalışmalarını takdir edip, yeni genel merkez binasının hayırlı olmasını dilediler.

 

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, “Aleviler artık daha bilimsel ve programlı bir örgütlenme ile yol alıyorlar. Bu girişim bunun kanıtıdır. Britanya Alevileri ve Alevi dostları bu kurumu beraber kullanmalı ve gelecek nesiller buralarda yetişmelidir.” dedi.

Avusturya Onursal Başkanı M. Ali Çankaya, “Bu alanda tüm Avrupa Alevi kurumlarını önümüzdeki yaz festivalde cem olmaya davet ediyorum. Bu alanı Alevilere kazandıran BAF yönetim kuruluna teşekkür ederim.” diye konuştu.

Joan Ryan başta olmak üzere ve diğer siyasetçiler de BAF’a yeni mekanında tüm desteklerini sunacaklarını ifade ettiler.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin