İstanbul’dan Soho’ya

Cigdem_Aslan_by_Handan_Erek_67
Londra, dopdolu bir muzik endustrisine sahip olmasının yanısıra dunyanının en kozmopolit şehirlerinden birisi; bu nedenle tum dunyanın gözü Londra’nın üstündeyken bu şehirle ilgli popüler şarkilardan oluşan yeni bir albume şaşırmamak gerek. Ama bu albümün farkı, şarkıların farklı geçmişlerden ve kültürlerden gelen müzisyenler tarafından icra edilmiş olması. Örneğin Lily Alen’in LDN şarkısı Etiyopya’lı bir grup tarafından; Clash grubunun ‘London Calling’ şarkısı Asyali müzisyen Arun Ghosh tarafından seslendirildi.

“London’s Calling-Londra Cagiriyor”olarak adlandırılan albümde yer alan sanatcılardan birisi de 2003 yılında İstanbul’dan Londra’ya yerlesen solist Çigdem Aslan.

Çigdem, 1967 yılında  Britanyalı folk müzisyenleri Bert Jansch ve John Renbourn tarafından bestelenen ‘Soho’ şarkısını kendi yorumu ve tarzıyla seslendirdi. fiarki enteresan ve çogu zaman şanssız karakterlerle dolu, o zamanın sağlıksız Soho’sunu anlatıyor. Çigdem bu çalışmada yapımcı Chris Morphitis, davulcu Tom Skinner (ya da Hello Skinny) ve kopuzda Tahir Palali ile çalıştı.

Cigdem_Aslan_by_Handan_Erek_140Çiğdem proje ile ilgili şöyle konuştu; “Bir çok grupla çalışım ama bu proje benim için biraz daha farklı bir deneyim oldu. Normalde İngilizce şarki söylemiyorum ve beste yapmıyorum; ama bu projede kendimi, İstanbul’dan Londra’ya olan yolculugumu daha fazla yansıtabilmek için ikisini de denedim.  ï¬arkıya kopuz ekleyerek Anadolu’yu aktarmaya çalıstık. Londra ile ilgili bir albüme bu soundu getirmis olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Umarım bu şarkı benim gibi Londra’ya gelmiş bir çok Turkiye’li insanın bam teline dokunur ve onların deneyimlerine tercüman olabilir .”

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin