‘İngiltere bizlerin yeni vatanı olmalı’

mevlana-0Anadolu Müslümanları Derneği tarafından Ramazan ayı boyunca verilen iftarların geçtiğimiz çarşamba günkü konukları İngiltere’de faaliyet gösteren Türkiye’li toplum temsilcileriydi.

T. C Başkonsolosu Ahmet Demirok’un onur konuğu olarak katılıdığı programda açılış‚  konuşmasını Mevlana Rumi Camii fahri vaizi Adem Kantar yaptı. Adem Kantar konuşmasında “ramazanın kuşatıcılığından ve birleştirci ikliminden toplum temsilcileri olarak faydalanmaları gerektiğini” ifade etti. Yağmurun İslam literatüründe rahmet olarak zikredildiğini ve yağmurun en çok, ağaçların en sık olduğu ormanlar üzerine yağdığını vurguladı. Toplum temsilcilerinin de birliktelikleriyle bu rahmetten istifade etmelerinin mühim olduğunu ifadelerini kullandı. Programın onur konuğu olarak kürsüye davet edilen T.C Başkonsolosu Ahmet Demirok Türkiye’li toplumun Avrupa’ya göç ederken dönme umudu taşıyarak geldiğini fakat ikinci ve üçüncü neslin doğduğu avrupa topraklarından dönmesinin zorluğuna işaret etti.

Artık İngiltere’nin sivil toplum kuruluşlarında, siyasi partilerinde görev almak gerektiğini ifade eden Demirok herkes kendi mahallesinin futbol takımını desteklemeli diyerek İngiltere’de yeni bir vatan gibi yaşamak gerektiğini tavsiye etti. İngiltere’li toplumun şimdiden Ramazan Bayramı’nı kutlayan Başkonsolos, vatandaşların her türlü sorunlarına karşı kapılarının açık olduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı. Programın sonunda Shacklewell Lane Ramazan-i Şerif Camii İmam Hatibi Süleyman Özenoğlu ve musiki üstadı Aydın Tarı’nın birlikte seslendirdikleri Elveda şehri Gufran adlı tasavvufi eserle sona erdi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin