MÜSİAD UK açılışı gerçekleşti

UZUN yıllardır Londra’da faaliyet gösteren MÜSİAD UK’in, ilk resmi şubesi açıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği UK’in merkez Londra’daki şubesinde gerçekleşen resmi açılış törenine özel davetliler katıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çamlı, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve birçok saygın isim açılışta bir arya geldi.

Açılışta söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çamlı, “MÜSİAD’ın burada hem İngilizler olan hem de Türkiye’den gelen gurbetçi vatandaşlarımızla olan ilişkileri güçlendireceğine inanıyorum. İngiliz makamları nezdinde gerekirse Türkiye genel başkanımızla ilişkiler kurarak gerekirse bizlerle ilişkiler kurarak iyi şeyler yapacağız.” dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan

Ardından kürsüye gelen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Londra şubesinin önemi şu sözlerle dile getirdi: “Avrupa’nın kalbi diyebileceğimiz Londra’da güzel bir vesileyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. MÜSİAD’lı iş insanları olarak Anadolu’nun görkemli mirasını, ülkemizin zenginliklerini ve milletimizin inancını arkamızda büyük bir güç olarak hissediyoruz. Bu güçle tüm dünyada varlık göstermek için tüm gayretimizle çalışıyoruz. MÜSİAD bildiğiniz gibi dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşudur. Dünyanın 68 ülkesinde, 181 noktada binlerce üye ile temsil ediliyoruz. Ama yalnız rakamsal bir büyüklük değil, tabi ki bu. Biz yaşadığımız ülkenin sorunlarını, ekonomik toplumsal gelişmelerini takip ederken diğer yandan dünyanın başka bölgelerinde yaşanan olaylarla da yakından ilgileniyoruz.” dedi.

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç

Kaan’nın konuşmasından sonra son olarak söz alan Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, “Küresel gelişmelerin baş döndürücü bir şekilde hızlandığı bir çağdayız. Bu dönemin en belirgin özelliklerinden birisi de diplomasinin doğasındaki değişimdir. Küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte dış politika ile ekonomi arasındaki etkileşim artmıştır. Günümüzde ekonomiyi dış politikadan, diplomasiyi ise dış gelişmelerden soyutlayarak yürütmek düşünülemez. Eskiden siyasi ilişkilerin ekonomik ilişkileri belirlediği bir düzen vardı; artık ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkileri yönlendirdiği bir dönemde yaşıyoruz. İçinde yaşadığımız yüz yılın siyasi iktisat dönemi olduğunu söylemek mümkün. Bu çerçevede Türk ekonomisinin güçlenmesinde, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan tüm paydaşlarına her zamankinden daha yakın bir işbirliği içerisindeyiz. Türk iş dünyasının değerli mensuplarını bir araya getiren çatı kuruluşlarımızdan birisi olan MÜSİAD da bu paydaşlar arasında önemli bir konumdadır.” dedi.

Büyükelçi Bilgiç’in konuşmasını tamamlamasının ardından MÜSİAD İngiltere Başkanı Uğur Yılmaz ve protokol konukları sahneye çıkarak açılış kurdelesini kesti.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir yorum

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin