Cem Düzgün’ün katilleri 114 sene hapis yatacak

(Sol üstten sağa) Yusuf Arslan, Ndombasi Makusu, kurşunu sıkan Blaize Lunkula ve Christian Barabutu cinayetten suçlu bulundular
(Sol üstten sağa) Yusuf Arslan, Ndombasi Makusu, kurşunu sıkan Blaize Lunkula ve Christian Barabutu toplam 114 sene hapis yatacak
Clapton’da çete mensuplarınca kurşun yağmuruna tutularak öldürülen 21 yaşındaki Cem Düzgün’ün katilleri, toplam 114 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesinde Cuma günü yapılan duruşmada hakim, Cem’i yakın mesafeden 11 defa kurşunlayan Blaize Lunkula’nin en az 35 sene, cinayetin planlamasında büyük rol oynayan Yusuf Arslan’ın ise en az 33 sene hapis yatması talimatını verdi.

24 yaşındaki Arslan, yaşı 28 olan Lunkula ile 27 yaşındaki Ndombasi Makusu müebbet hapis cezalarına çarptırıldılar.

Ekibin dördünce üyesi Christian Barabutu ise 18 sene hapis cezasına çarptırıldı.

11 DEFA 30 CM UZAKLIKTAN VURULMUŞTU

Londra’nın kuzeyinde Hackney’e yakın Upper Clapton bölgesinde 5 Ekim 2009 Pazartesi akşamı 22.45 sularında meydana gelen olayda Cem Düzgün, eğlenmek için çıkarken kimliği belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısına uğramıştı.

2009’da olayı Londra Gazete sayfalarında anlatan görgü tanıkları, olayın meydana geldiği Clapton FC Club salonunda nasıl pusuya tutulduğunu anlattı.

Cem Düzgün 5 Ekim 2009'de kurşun yağmuruna tutularak öldürülmüştü
Cem Düzgün 5 Ekim 2009’de kurşun yağmuruna tutularak öldürülmüştü

Kanlar içinde kalan gence ilk müdahaleyi çevreden yetişenlerin yaptığını vurgulayan görgü tanığı, vücuduna çok sayıda kurşun isabet etmesiyle olay yerinde yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Old Bailey’de bu sene yapılan duruşma, görgü tanıkların ifadelerini doğrular nitelikteydi.

Dava sırasında ifade vermek için çağırılan bir silah uzmanı, Düzgün’ün bildardo oynarken 30 santimetre’den az bir uzalıktan makineli tüfek ile 11 defa vurulduğunu söyledi.

ERBAŞLI İÇİN İNTİKAM

Bugün mahkeme kararından sonra konuşan Metropolitan Polis detektif müdürü Simon Franklin, Cem’in arkadaşlarıyla beraber eğlenmek için dışarıya çıktığını fakat hemen yanında olan bir kavgaya müdahale etme kararının hayatına mal olduğunu söyledi.

Mahkemede Cem cinayetinin Tottenham Turks ve Hackney Turks adlı iki grubun arasındaki çete savaşının bir parçası olduğu anlatıldı.

Polis, Cem’in 11 defa vurularak öldürüldüğünü ve bunun üç gün önce Tottenham’da Oktay Erbaşlı’nın vurulup öldürülmesine intikam olarak yapıldığını söyledi.

Cinayetin planlanmasında büyük rol oynayan Yusuf Arslan’ın Cem cinayetinden hemen sonra Erbaşlı’nın kardeşini cep telefonuyla arayıp “Oktay’ın intikamını aldık” dediği öğrenildi.

Londra Gazete, cinayetin haberini 8 Ekim 2009 tarihli sayısında vermişti
Londra Gazete, cinayetin haberini 8 Ekim 2009 tarihli sayısında vermişti
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin