Madımak şehitleri anıldı

alevi_1İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 35 kişiyi anmak amacıyla Stoke Newington Common Park’ta bulunan Pir Sultan Abdal Anıtı önünde bir tören düzenledi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM ve Cemevi) tarafından düzenlenen anma törenine İAKM ve Cemevi Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzüm, yazar Abbas Tan ve İAKM ve Cemevi yöneticilerinin de bulunduğu yaklaşık 300 kişilik bir kitle katıldı. Katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan anma töreninde, İAKM ve Cemevi adına Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzüm kısa bir konuşma yaparak, Alevi toplumunun sahipsiz olmadığını ve Sivas’taki katliamı unutmadıklarını dile getirdi. Tören, Abbas Tan’ın konuşmasının ardında şiirler ve deyişlerin okunmasıyla sürdü.

Öte yandan İAKM ve Cemevi tarafından yapılan açıklamada Sivas’ta bu yıl yapılan anmaya İAKM ve Cemevi adına Başkanı İsrafil Erbil ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu 30 kişinin katıldığı belirtildi.

Sivas’ta düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı anmada kalabalık Madımak Oteli’nin önüne vardığında, yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve otelin önüne karanfil bırakıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okundu ve anma etkinliğine katılanlar “burada” diye bağırdı.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin