35 yıllık Boğaziçili

Baskan Baca (ayakta sagda)'nin Yeni Boğaziçi'si, bu sezon genç kadrosuyla beğenilen futbol sergiliyor.
Baskan Baca (ayakta sagda)’nin Yeni Boğaziçi’si, bu sezon genç kadrosuyla beğenilen futbol sergiliyor.

Londra Türk Ligi 1. Küme’nin son döneminde yönetici olarak takımın adeta herşeyi olan Erdoğan Baca, Boğaziçi ile bütünleşmiş bir isim.

1978 yılında Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’ndan Boğaziçi adına ilk lisansını alarak A takımda oynamaya başlayan, daha sonra geldiği Londra’da bir süre Türk Ligi’nde yine Boğaziçi’nde forma giyen Erdoğan Baca, Kıbrıs’a gidişinde yine aynı takımında uzun bir yöneticilik dönemi yaşamış. Baca, 1998’de artık dönmemek üzere yerleştiği Londra’da da yaşam biçimi haline getirdiği aynı renkler için hizmet vermeye devam etmiş. Faaliyetine kısa bir ara veren Boğaziçi’nin yeniden yapılanma döneminde emekleri olan Baca, bugüne dek hep kulübün içinde olmuş. Son yıllarda da Başkan olarak gençlere hizmetlerini sürdürüyor.Kıbrıs kökenli bir takım olmalarına karşın artık Londra’daki toplumumuzda tüm gençlere kapılarının açık olduğunu söyleyen Erdoğan Baca, Kuzey Kıbrıs futbolunda son aylardaki gelişmeleri de değerlendirdi.

Londra Türk Ligi'nde Yeni Boğaziçi'nin son yıllarında başkanlığını yapan Erdoğan Baca.
Londra Türk Ligi’nde Yeni Boğaziçi’nin son yıllarında başkanlığını yapan Erdoğan Baca.

 

Edoğan Baca'nın Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'ndan 17 Ocak1978'de çıkartılan Yeni Boğaziçi'ne ait lisansı.
Edoğan Baca’nın Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’ndan 17 Ocak 1978’de çıkartılan Yeni Boğaziçi’ne ait lisansı.

ŞİMDİKİ FUTBOL ÇOK DAHA İYİ

Öncelikle kendi zamanindaki Kıbrıs Türk futbolu ile şimdiki dönemi kıyaslayan Erdoğan Baca, “Tabii ki eskiyle kıyaslanamayacak derecede gelişti. Biz, toprak ve çakıll

ı zeminlerde çok zor şartlarda top oynardık. Şimdiki sahalar çok daha iyi. Futbol artık profesyonel olarak oynanıyor. Bizim Boğaziçi kulübünün tesisleri, sahası gerçekten modern görüntüde. Kulübün genel duruma da oldukça iyi” dedi.

UEFA denetiminde Kuzey ile Güney Federasyonları arasında imzalanan metni ve iki taraf Genel Kurulları’nın birleşmeye ‘Evet’ demelerini de değerlendiren Baca, bunu çok olumlu bulduğunu söyledi. Yeni Boğaziçi’nin Başkanı Erdoğan Baca, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk takımları ambargolar yüzünden Türkiye takımları ile bile oynayamadılar. UEFA da sadece tek devletin Federasyonunu tanıdığı için gelen takımlar ancak birbirleri oyanyıp gittiler yıllardan beri. Bizim Rıfat Bayram’lar, Levent Russo’lar ve niceleri başka takımlara karşı oynayamadılar.  Yılları hep boşa gitti. Hiç olmazsa şimdi yaşları 14-15 olan yeni nesil yararlansın, önleri açılsın bu birleşmeden.”

Baca, KKTC Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın, “Bizimkiler bir takım kurup Türkiye 3.Ligi’nde oynasınlar” derken, Türkiye Başbakanı Tayyip Edoğan ve Dışişleri Bakanı’nın birleşmeye destek vermelerinin ise dikkat çekici olduğunu belirtti.

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. BESIKTASLI ERDOGAN BACA BIR TARIHTIR …….ABIMIZ SENI SEVIYORUZ….SEN BIR KARTALSIN…

    HEMDE KARAKARTALSIN……

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin