Kıbrıslı gazeteciye İsveç’te altın ödül

ali-guldspade-jpg

İsveç Araştırmacı Gazeteciler Derneği, bir kamu kuruluşunda yapılan yolsuzluğu ortaya çıkaran gazetecilerden Kıbrıslı Türk gazeteci Ali Fegan’a Altın Kürek ödülü verdi.

İsveç Devlet Televizyonu SVT’de yayınlanan araştırmacı gazetecilik programı, Uppdrag granskning (Görevimiz İncelemek) adlı programda görev alan gazetecilerden biri olan Ali Fegan, İsveçli arkadaşı Lars- Göran Svensson ile birlikte İsveç Araştırmacı Gazeteciler Derneği’nin (Föreningen Grävande Journalister) Altın Kürek (Guldspade) ödülüne layık görüldü.

Altın Kürek Ödülü
Altın Kürek Ödülü

ÖDÜLÜ İSVEÇ ve İTALYA ARASINDAKİ YOLSUZLUK GETİRDİ

Ali Fegan’a Altın Kürek ödülünü getiren haber, “İtalyan el sıkışması” röportaj programında İsveç Denizcilik İdaresi‘nin kamu ihale yasasında yolsuzluk yaprak, İtalyanlarla milyar kronluk hileli helikopter ihalesinde el sıkıştıklarını ortaya çıkarması oldu.

‘Ulusal TV‘ kategorisine tek aday olarak gösterilerek Ali Fegan ve iş arkadaşı Lars Göran Svensson, ödüllerini Göteborg Fuarı’nda yapılan galada aldı. Altın Kürek gazetecilik ödülü “İnatçı araştırmacılığı ve soğukkanlı söyleşi tekniğiyle milyar krona nasıl kanat takılıp uçurulduğunu ve İsveç Denizcilik İdaresi’nin buna ilişkin yalanlarını açığa çıkartması” gerekçesiyle ile verildi.

İsveç’teki Türkiyelilerin çoğunun yakından tanıdığı Latife Fegan’ın oğlu olan araştırmacı gazeteci Ali Fegan, ünlü Televizyon programcısı Belinda Olsson ile evli, üç çocuk babası ve Göteborg’da yaşıyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin