KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

KKTC yerel saatli ile 18.00’de sandıklar kapandı, oy sayım işlemi başladı. Yüksek Seçim Kurulu, önce cumhurbaşkanlığı ardından da anayasa değişikliği halkoylaması sonuçlarını açıklayacak. Her iki sonucun da saat 22.00’ye kadar netleşmesi hedefleniyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için seçimler ikinci tura kaldı.

DHA’nın haberine göre seçimlerin 18 Ekim’de yapılacak ikinci turunda, Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

Açıklanan ilk verilere göre Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, yaklaşık yüzde 33 oy oranı ile yarışı önde götürüyor.

KKTC’deki Bayrak Radyo Televizyonu tarafından paylaşılan resmi olmayan verilere göre bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29,27 ile ikinci; ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman yüzde 21,58 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Bu seçim şimdiye kadarki en fazla cumhurbaşkanı adayının yarışa katılması dolayısıyla bir ilk oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.