KKTC Bakanlar Kurulu ülkeye giriş çıkış kararlarını açıkladı

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, tamamlanan Bakanlar Kurulu sonrası alınan kararları açıkladı.

Bakanlar Kurulu kararları şu şekilde;

1 Temmuz itibari ile geçerli olacak olan sistem, 3 farklı kategoriye göre ayrılan ve olağan olarak ülkemize giriş hakkı bulunan herkesin vatandaş olsun veya olmasın herkesi kapsıyor.

Kategori 1: Malta Bulgaristan, Norveç, Türkiye, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan ve Litvanya gibi ülkelerden gelecek olanların 72 saat içerisinde yapılmış olan ve negatif sonuç çıkmış PCR testi varsa uçağa binip ülkeye gelebilecekler.

Kategori 2: İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan gibi ülkelerden gelecek olanlara çifte PCR testi uygulanacak. Uçağa binmezden önce ve ülkeye geldiklerinde kendisinden bir swap alınacak.

Kategori 3:  ABD, Rusya, Brezilya, İngiltere ve İran gibi yüksek risk grubunda bulunan ülkelerden gelecek olanlar. Bu ülkelerden gelecek olanlar gelmezden önce PCR yaptırmak zorunda olacak. Geldiklerinde de 14 gün karantinaya girecekler ve karantina masraflarını kendileri karşılayacaklar.

Özersay, ‘Bugüne kadar kendi içinde kapalı bir devre olarak açılmıştık ve dışardan gelen herkesin karantinaya girdiği bir sistem vardı. 1 Temmuz’dan itibaren yurtdışına açılacağımız için daha fazla risk alacağız. Eğer salgın yeniden ortaya çıktığında daha bu süreçte nasıl korunduysak o zaman da korunmamız ve özen göstermemiz gerekiyor. Maske takmak çok önemli, her an ve her dakika bu virüsü taşıyormuşuz gibi hareket etmeliyiz.’ dedi.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.