“Kıbrıs Türkü 1958’de Kıbrıs’ın Yunan olmasına izin vermeyeceğini ortaya koydu”

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türkünün 27-28 Ocak 1958’de İngiliz Koloni İdaresi’ni istemediğini, Ada’nın Yunan olmasına izin vermeyeceğini ortaya koyduğunu” vurguladı.

Tatar, 27-28 Ocak Şehitleri için yayımladığı açıklamasında şunları kaydetti:

“27 Ocak 1958’de Kıbrıs Türkü ‘taksim’ gerçekleşti İngiliz Koloni idaresi sona erdi, ENOSİS tehdidinden kurtuldu diye yollara döküldü. Oysa böyle bir şey yoktu. Yalan bir haber söz konusu idi. Ama İngiliz Polisi kardeşlerimize çok sert tepki gösterdi. Olaylar 2 gün sürdü. 7 şehit verdik.

27-28 Ocak olayları Kıbrıs Türkü olarak bizlerin vatanımızda, topraklarımızda, hür yaşamak için ölüm pahasına bir mücadele verebileceğimizin ilk büyük göstergesidir. Bizlerin bugünleri görmemizi sağlayan şehitlerimizi bir kez daha rahmet, gazilerimizi şükranla anarım. Kıbrıs Türkü dün olduğu gibi bugün de asla, haklarından, hukukundan taviz vermeyecektir.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.