KKTC Başbakanı Erhürman, istifasını sundu

KKTC Başbakanı Erhürman, şu an Meclis içinde bir ‘koalisyon formülünün’ barındığını düşündüğünü ifade ederek, “Şu anda erken seçimin ülke için doğru olacağı kanaatinde değilim” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya istifasını sunan Başbakan Tufan Erhürman, istifa sonrası açıklamada bulundu.

Başbakan Erhürman’ın açıklaması şöyle:

“Hükümetimizin ve şahsımın istifasını Sayın Cumhurbaşkanı’na sundum. Teamüller gereği Sayın Cumhurbaşkanı, bir tur görüşme yapacak diğer partilerle, ardından da kendi programına göre hafta başı veya en geç hafta ortası görevlendirmeyi yapacak. Benim gözümde doğru olan görevlendirmenin bir an evvel yapılması. Ve yine doğru olan, Meclis’te en çok vekile sahip siyasi partiye yani UBP’ye bu görevin bir an önce verilmesi lazım. Biran önce dememin sebebi şu; ülke ciddi bir ekonomik sıkıntı sürecinden geçiyor ve istikrara ihtiyaç durumundayız. Zaten hükümet ha bugün ha yarın gidiyor diyerek istikrar yaşayamadık. Biran önce umut ediyorum ki bu çalışmalar tamamlanır ve yeni hükümet kurulur, görevine başlar. Bu düşüncelerimi Sayın Cumhurbaşkanı’na aktardım, yeni hükümete gelecek olan kimse, şimdiden başarılar dilerim.”

Basın mensuplarından gelen soruları da yanıtlayan Erhürman, “Olası koalisyon senaryolarında, CTP’nin bulunma durumu var mı?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bu konuda şuan açıklama yapmak doğru olmaz ama elbette benim kişisel düşüncelerim var. Biliyorsunuz, bu akşam CTP’nin Parti Meclisi var. Parti Meclisi toplantımızı yapmadan benim herhangi bir şey söylemem etik değil.” Başbakan, olası erken seçim sorusunu işe şöyle yanıtladı: “Erken seçim için bizim bir yaklaşımımıza gerek yok. Koalisyon formülü ortaya çıkmazsa, Anayasa’ya göre olacak olan erken seçime gitmektir. Ama ben bir koalisyon formülünün meclis içinde barındığını düşünüyorum. Şuanda erken seçimin ülke için doğru olacağı kanaatinde değilim. Şuanda koalisyon formülü ihtimalleri meclis içinde var. Önce onların denenmesi, ardından da erken seçimse, erken seçime gidilmesi gerek.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.