Merkez Bankası Başkanı Carney: Brexit yolunun başındayız


İngiltere  Merkez Bankası (BoE) başkanı  Mark Carney, Brexit’in ekonomik sonuçlarının olmayacağının sanılmamasını,  İngiltere‘nin Brexit yolunun henüz başında olduğunu söyledi.

İngiltere  Merkez Bankası  Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi yüzde 0,25 seviyesinde sabit tutuldu.

İngiltere ekonomisinin 2017 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıkarılırken bu rakam 2018 için yüzde 1,6, 2019 için ise yüzde 1,7 seviyesinde öngörüldü.

İngiltere  Merkez Bankası başkanı  Mark Carney, verilerle ilgili açıklamasında, ekonomiye dair iyimser tahminlerinin güçlenmesinin, Brexit referandumunun hiçbir sonucunun olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirtti, gelecekte yapılacak düzenlemelere dair belirsizliğin 2015 yılının sonundan itibaren yatay bir seyir izleyen işletme yatırımlarını baskıladığını söyledi.

Carney, bu yatırımların, üç yıl içinde, ücretler, gelirler ve verimliliği etkileyen sonuçları nedeniyle, referandumdan önceki tahminlerin dörtte biri kadar azalmasının beklendiğini söyledi.

Mark Carney,  Merkez Bankası‘nın 2018 yılı başlarında enflasyonun yüzde 2.8’e yükseleceği tahminiyle ilgili olarak da bunun tamamen  Sterlin‘de Brexit sonrası yaşanan değer kaybıyla ilgili olduğunu vurguladı.

Mark Carney,  İngiltere Merkez Bankası başkanı: “Brexit yolculuğu şimdi başlıyor. Yönü net olsa da bir sürü ayrıntısı var. Ne olursa olsun, para politikası, enflasyon hedefini bulmak ve ekonomide gerekli düzenlemeleri yapmak için uygulanacak.”

Öte yandan  İngiltere Merkez Bankası, varlık alım program hedefini de değiştirmeyerek 435 milyar sterlinde bıraktı.

Para Politikası Kurulu (PPK) tutanaklarında para politikasının Brexit sürecinde arz, muhtemel talep, kur ve enflasyona bağlı olduğu vurgulandı. (sondakika.com)

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.