14 milyoner Türk’e İngiliz vizesi

Euro Bank Notes - Stock

2008-2011 yılları arasında 14 Türk vatandaşının, Tier 1 vizesi olarak bilinen kategori kapsamında, en az 1 milyon sterlin kaynak gösterip yatırımcı olarak İngiltere’ye yerleştiği bildirildi. Home Office’in istatistiklerine göre, bu yolla vize alan yabancı girişimcilerin sayısı 1647’ ye ulaşırken, en çok yerleşim için başvuranların başında Rus ve Çinli milyarderler bulunuyor.

Hükümete göçmenlik konusunda danışmanlık yapan Göçmenlik Danışma Komitesi’nin  İçişleri Bakanlığı’na yatırımcı vizesinin en az 2 milyon sterlin’e yükseltilmesini önerirken, bu vize türüne başvuranlar arasında açık arttırma yapılmasını, açık artırma için ise taban limitin 2 milyon 500 bin sterlin yapılması çağrısında bulundu.

İngiltere vizesi açık arttırmaya çıkacak

İngiltere 2008-2011 yıları arasında Tier 1 vizesi olarak bilinen kategori kapsamında, en az 1 milyon sterlin kaynak gösterip yatırımcı olarak ülkeye yerleşmek isteyen yabancı girişimcilerin sayısının 1647 olduğunu duyurdu. Bu yolla vize alanlar arasında 14 Türk vatandaşı da bulunuyor.

Rakamlar hükümete göçmenlik konusunda danışmanlık yapan Göçmenlik Danışma Komitesi’nin ( Migration Advisory Committee) İçişleri Bakanlığı’na yatırımcı vizesinin en az 2 milyon sterlin’e yükseltilmesi önerisi üzerine gündeme geldi. Komite bununla da yetinmeyerek, bu vize türüne başvuranlar arasında açık arttırma yapılmasını, açık artırma için ise taban limitin 2 milyon 500 bin sterlin yapılması çağrısında bulundu. Elde edilecek gelirin kamu yararına kullanılmasını öneren tasarı, değişikliklerin yerleşim izni dışında vatandaşlık hakkını kapsamaması gerektiğini savunuyor.

Home Office’in dikkate alacaklarını belirttiği önerinin hayata geçirilmesi halinde yılda 100 dolayında zenginin yerleşim için başvurması öngörülüyor. Düzenleme ile halen 5 yılda sürekli oturum için başvurabilen göçmenler, bu süreyi 2 yılda tamamlayacaklar.Ayrıca açık artırmayı kazananlara, ülkede kalmaları gereken sürenin 90 güne indirilmesi gibi vize koşullarını esnekleştiren avantajlar sağlanacak.

Halen uygulamada olan yasa, varlıklı göçmenlerin yatırım amaçlı gösterdikleri para miktarının, £1, £5 ve £10 milyon olması halinde, 2 ila 5 yıl arasında değişen sürelerde yerleşime başvurabiliyorlar.Söz konusu miktarın gayrımenkul yatırımı gibi alanlarda harcanması kabul edilmezken, bu miktarın yatırım için harcanabilir durumda olması şartı aranıyor. İngilizce bilme zorunluluğuna tutulmayan ve kendilerine bağlı olarak eş ve çocuklarını da getirebilen bu göçmenlerin sayısı 2008 ila 2011 arasındaki 3 yıllık dönemde 1647’ye ulaştı. Britanya’nın 1994 yılından bu yana uyguladığı vize türünden sadece geçen sene 560 kişi yararlandı.  Bugüne kadar yatırımcı olarak vize alanların arasında 433 Rus ve 419 Çin vatandaşının yanısıra 93 ABD, 46 Mısır, 44 Hint, 41 kazakistan, 38 İran ve 36 Pakistan vatandaşı bulunuyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.