İngiltere’deki Müslüman kadınlar şeriattan şikayetçi

 

fft5_mf198825-jpeg

İngiltere’de 100’den fazla kadın, şeriat altında maruz kaldıkları muameleden şikayetçi oldu.

Ülkede Şeriat mahkemelerinin kadınlara ayrımcılık uygulayıp uygulamadığını ortaya çıkarmak için iki ayrı araştırma yürütülüyor.

Araştırmalardan biri Başbakan Theresa May’in içişleri bakanlığı döneminde başlatılmıştı, diğeri ise Parlamento’daki İçişleri Komitesi tarafından yürütülüyor.

İçişleri Komitesi bugün ilk kez şeriat mahkemelerinin uygulamalarını ele alacak.

Milletvekilleri bu oturumda, araştırmalarda ortaya çıkan bulguları dinleyerek, denetlenmeyen şeriat mahkemelerinin boşanma, aile için şiddet ve anlaşmazlık durumlarında kadınlara ayrımcılık uygulayıp uygulamadığını anlamaya çalışacak.

İngiltere’de bir açık mektup yayınlayan bazı kadınlar ise araştırmaların amacının şeriat mahkemelerinde reforma gitmek değil mahkemeleri tamamen yasaklamak olduğunu düşünüyor.

Birleşik Krallık Müslüman Kadınlar Ağı, bu soruşturmalarla kadınlara “siyasi futbol topu” muamelesi yapıldığını söyledi.

İngiltere’deki şeriat mahkemeleri, Müslümanlar’ın anlaşmazlıklarını kendi toplulukları içinde şeriat hukukuna göre çözmelerine olanak sağlayan mahkemeler olarak faaliyet gösteriyor.

Birleşik Krallık Müslüman Kadınlar Ağı’ndan Shaista Gohir ise araştırmaların kadınları küçük görme riski taşıdığını düşünüyor:

“Herkes Müslüman kadınların başına gelen kötü olayları dinlemeyi ve bunlara dikkat çekmeyi seviyor. Ama iş çözüme gelince herkes kendi bildiğinin en iyisi olduğunu sanıyor”.

“İnanç karşıtı, özellikle de İslam karşıtı insanların kadın haklarını bir kılıf olarak kullanarak Şeriat konseylerini yıkmak istediğini hissediyorum.”

“Eğer yarın veya bir yıl sonra şeriat konseylerini kapatırsanız Müslüman kadınları evlilikleri, hatta şiddet gördükleri evlilikleri içinde içinde hapsetmiş olursunuz, şeriat boşanmaları yeraltına iner.”

“Bu da her şeyi şeffaflıktan uzaklaştırır, daha büyük bedellerin ödendiği ve daha ayrımcı hale getirir” diye ekliyor Gohir. (bbctürkçe)

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.