Britanya, Duff’ı yalanladı ama Türkiye’yi uyardı

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin sonbaharda askıya alınabileceğini söyleyen İngiliz Avrupa milletvekili Andrew Duff’a ülkesinden yalanlama geldi.

turkeyeu

Haber: Michael Daventry

Times gazetesine Pazartesi günü demeç veren Liberal Demokrat Duff, “Şu anda gerçek bir katılım süreci varmış gibi yapmak maskaralıktan başka bir şey değil. (Süreç) sonbaharda askıya alınmazsa sürpriz olur” demişti.

Times gazetesine Pazartesi günü demeç veren İngiltere Avrupa milletvekili Andrew Duff
Times gazetesine Pazartesi günü demeç veren İngiltere Avrupa milletvekili Andrew Duff

Duff demecinde ayrıca Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini “bizim bir sonuca varmamızı sağlayacak kadar bir süre ve derecede” ihlal ettiğini öne sürmüştü.

Ancak Londra Gazete’ye konuşan Britanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye’deki reformların devamlılığı için AB üyeliğinin “en etkili mekanizma” olduğunu söyledi.

“Sayın Duff’ın yorumları Birleşik Krallık Hükümeti politikasını yansıtmıyor,” diyen sözcü, sözlerine şöyle devam etti:

“AB üyelik sürecinin Türkiye’deki reformları devam ettirmek için en etkili mekanizma olması konusunda Britanya’nın tavrı nettir. Sürece bağlılığımız ve desteğimiz tamdır.”

İNTERNET YASASI UYARISI

Fakat Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı İnternet Kanunu konusunda Türkiye’ye üstü kapalı bir uyarıda bulundu:

“Türkiye’de internetin daha şeffaf ve açık, kısıtlamaların ise daha az olması gerek duyduğuna inanıyoruz.

“Bu alandaki kanunların Avrupa standartlarında olması gerekiyor. Getirilen kısıtlamalar ise hedefli ve orantılı olmalıdır.”

Yeni internet kanunu, Türkiye Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ‘özel hayatın gizliliğinin ihlali’ gerekçesiyle doğrudan internet içeriğine erişim engelleme yetkisi tanıyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.