Uber şoförleri artık “full-time”

uber

Uber şoförleri bir süre önce başlattıkları kampanya sonucu serbest çalışan statüsünden full-time çalışan statüsüne erişimine sahip oldular. Bundan böyle ulusal asgari ücret ve tüm tam zamanlı çalışan kişilerin haklarına sahip olacaklar.

İngiltere ve Galler’de bulunan 40,000 Uber şoförü için “zafer” olarak adlandırılan sonuç, GMB İngiltere tarafından tarihi bir dönüm noktası olarak belirtildi.

“Serbest çalışma zinciri çoğu zaman çalışanlara yaşamlarını idam ettirmekte zorluk yaşattırırken, patronların hak edilmeyen karların da üzerine konmasına yol açıyor. Hükümetin bu konuda mutlaka çalışmalara gitmesi gerekiyor”

Nitekim Uber’den gelen açıklamalar durumun optimistik ruhunu yansıtmazken, Uber şoförlerinin halı hazırda kendi kendilerinin patronu olmak istediklerini ve bu sebeple serbest çalışan olarak çalıştıklarını belirtti. Uber UK’den Jo Bertram, konu ile ilgili açıklamasında alınan kararın Uber çalışanlarının yararına değil, aksine özgürlükleri adına kısıtlayıcı bir yapısı olduğunu belirtti.

Uber’den iki sürücü James Farrar ve Yaseen Aslam, iş kontratında şirket tarafından her hareketlerinin izlendiği ve bu anlamda aslında “tam zamanlı çalışan” gibi çalıştıklarını belirtirken, asgari çalışan haklarının hiçbir zaman olmadığını vurguladı.

Artık Uber için çalışmayan Farrar, saat başı minimum kazancının Ağustos 2015’te  £5.03 olduğunu belirtti.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.