İngiltere’de çocuk göçmenlere diş kontrolü tartışması

_91991170_migrant_allen_grab

FRANSA’DA bulunan liman kenti Calais’teki çocuk göçmenlerin İngiltere’ye getirilmesi sırasında göçmenlerin gerçek yaşının tespiti için diş muayenesi yapılması talebi, İngiltere’de büyük tartışmalara neden oldu.
Fransa’yı İngiltere’ye bağlayan Manş Denizi kıyısındaki Calais kentinde kaçak yollarla Avrupa’ya gelen göçmenlerin konakladığı göçmen kampının yıkılması kararından sonra, kampta kalan çocukların bir kısmının İngiltere’ye getirilmesine karar verildi. İngiltere’ye girişte göçmenlere yapılan sağlık kontrolleri sırasında çocuk göçmenlerin gerçek yaşlarının tespit edilmesi için Muhafazakar Parti milletvekili David Davies, diş muayenesi yapılmasını talep etti. Ancak bu talep diş hekimleri tarafından ahlaki bulunmazken, İçişleri Bakanlığı da böyle bir uygulamanın yapılmayacağını ancak göçmenlerin İngiltere’ye geldikten sonra daha farklı kontrollerden geçirileceğini açıkladı.

Muhafazakar Parti milletvekili David Davies, İngiltere’nin misafirperverliğinin suiistimal edilmemesi adına, yaş tespiti için X-ray kemik ve diş kontrolü yapılması gerektiğini söylemişti. Hükumet ise kamuoyunun söz konusu kontrole tepki göstermesi üzerine çocuk göçmenlerin böyle bir diş kontrolünden geçirilmeyeceğini vurguladı.

BBC’nin haberine göre bu hafta 39 çocuk İngiltere’ye getirildi. İngiltere’ye giriş yapan çocukların aileleri veya yakınlarının yanına gönderileceği açıklandı. (haberler.com)

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.