Football Manager’da Brexit senaryoları

_91967867_fm17_standard_pc_3dpack_web_uk

Footbal Manager oyununun gelecek ay piyasaya çıkacak 2017 versiyonunda, İngiltere’nin AB’den çıkışını (Brexit) temel alan senaryolar eklendi.

Oyuncular takımlarını yönetirken, transferlerini “sert” ya da “yumuşak” çıkışa göre yapacaklar.

İngiltere’nin AB’den “sert” çıkışı, AB ortak pazar ve serbest dolaşım haklarından bir anda vazgeçmesi anlamına geliyor. Yumuşak çıkışsa ortak pazar ve serbest haklarının kısmen korunması demek.

Bu durum da oyuncuların transfer ettikleri futbolcuların serbest dolaşım haklarını etkileyecek.

Bir diğer senaryoda ise futbolcuların çalışma izinleri, belirli koşulları karşılamaları durumunda çıkartılabilecek.

Footbal Manager’ın İngiltere Direktörü Miles Jacobson, Haziran’daki referandumda AB’den çıkma yanlılarının kazanmasının hemen ardından bu senaryoları düşünmeye başladıklarını söyledi.

Oyun sırasında oyuncular gerçekleşecek farklı Brexit senaryolarının kulüp yönetimlerini nasıl etkileyeceği konusunda bildirimler alacak.

İSKOÇYA’NIN BAĞIMSIZLIĞI VE AB’DEN ÇIKIŞ

Jacobson, oyunda yer alan farklı senaryolardan birinde İngiltere’nin AB’den ayrılması ve İskoçya’nın bir referandumda bağımsızlığı tercih etmesinin temel alındığını söyledi.

Örneğin bu versiyonda, çalışma izni kuralları biraz yumuşatılsa da tüm AB vatandaşı futbolculara uygulanıyor.

Ocak ayında Muhafazakâr Lord Karren Brady Brexit’in bazı AB vatandaşı oyuncuların İngiltere’yi terk etmek zorunda kalabileceğini söylemişti.

Ancak eski Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke, Brexit’in İngiltere futbolunu nasıl etkileyeceğinin belli olmadığını belirtmişti. (BBC Türkçe)

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.