Brexit sonrası milletvekilleri İrlanda pasaportlarına başvuruyor

ireland-flag

Brexit sonrası büyüyen belirsizlikler, bazı milletvekillerini İrlanda pasaportuna başvurmaya ve böylelikle çifte vatandaşlıklarını koruma gayretine sevk etti.

The Times’ın yayımladığı bir rapora göre, House of Lords’tan sayısı 10’u geçen milletvekili, İrlanda pasaportuna geçiş başvurusunda bulundu. Hem AB hem de İngiliz vatandaşlığını çifte korumaya alan İrlanda pasaportu, Brexit sonrası her kesimden yüksek başvuru almaya başladı.

Muhafazakar Parti üyesi ve Brexit savunucusu Andrew Bridgen, yaptığı açıklamada “Eğer bir kişi Britanya’yı dünya çapında temsil etme amacıyla parlamentoya seçilmişken farklı ülke vatandaşlıklarına merak salıyorsa, bu bize arkadan saplanan bir bıçaktır. Eğer böyle bir gerçek varsa söz konusu kişilerin Birleşik Krallık değil, İrlanda senatosunda çalışması daha doğrudur” dedi.

İrlanda Konsolosluğu’ndan gelen güncellemelere göre de, geçtiğimiz Temmuz’dan beri İrlanda pasaportlarına başvurular 80% artmış durumda.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.