32 yıl sonra gelen adalet

h2p1

Metropolitan Polisi’nden açıklanan basın bildirisine göre, 1984 yılında Shirehall Lane Park, Hendon bölgesinde gerçekleşen bir tecavüz vakası, 32 yıl sonra cezalandırıldı.

2 Eylül 2016’da hapis cezasına çarptırılan Billy Roy Day (şu an yaşı 50), tecavüz ve insan yaralama suçundan 11 yıl, hırsızlıkta da 21 ay ekstra ceza alarak yargı önüne çıktı. 1984 yılında bir kadına tecavüzden aranan Day, ardından iz bırakmadığı ve/veya ülkesine geri döndüğü şüpheleri üzerine bulunamamış, dava da yıllar boyunca sürmeye devam etmişti. 1998 yılında yeniden yapılan DNA testleri ile veri arşivlerinde kimliği bulunmaya çalışılan zanlı, yine tüm çalışmalara rağmen ortaya çıkamamıştı. Lakin 2013’te tekrarları yapılan DNA testlerinin milyarda bir görülecek bir rastlantı ile tecavüz vakasının olduğu parkların yakınlarında oturan bir kişi ile bağdaştığı görülünce, İngiltere Cinsel ve Çocuk İstismarı (Sexual Offences, Exploitation and Chid Abuse) dedektifleri çalışmalarını hızlandırdı.

20 Ağustos 2013’te bulunan Day, sorguya çağrılmış ancak suçlamaları reddederek ifadesini vermişti. Nitekim Day’den alınan yeni DNA örnekleri ile arşivde bulunan örnekler eşleşmesi ile 30 yıldır beklenen adalet sonunda yerini buldu.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.