Londra’daki “Barışı Koruma” toplantısı sona erdi

a10

Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın temsil ettiği Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Savunma Bakanları toplantısı sona erdi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan ve 80 ülkenin dışişleri bakanları ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie’nin de katıldığı toplantının ardından sonuç bildirisi yayımlandı.

BM’nin barışı koruma görevinin, uluslararası barış ve istikrar için önemine dikkat çekilen bildiride, günümüzde barışı korumada siyasi ve askeri planlamanın geliştirilmesi gerektiği kaydedildi.

Ülkelerin iyi eğitimli ve ekipmanlı personele sahip olması gerektiği de belirtilerek, “Barış koruyucularının performanslarının düzeylerinin de artırılması gerekiyor.” ifadesi kullanıldı. Barış güçlerinde daha fazla kadının yer alması çağrısında bulunulan bildiride, BM barışı koruma misyonu üyelerine yönelik tacizleri önlemek için önlemlerin artırılması istendi.

Bildiride ayrıca, geçen yıl eylül ayında ABD’nin ev sahipliğinde yapılan “Barışı Koruma Liderler Zirvesi”nde alınan kararların hızla uygulanacağı belirtildi.

Toplantıya ev sahipliği yapan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde halkların karşı karşıya kaldığı tehditlerin çoğaldığını belirterek, bu nedenle barışı koruyanların üzerindeki baskının da artığını kaydetti.

Fallon, ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen yıl eylül ayında ABD’de düzenlediği “Barışı Koruma Liderler Zirvesi”nde, dünya liderlerinin, mavi berelilerin ihtiyacı olan kaynakların sağlanmasının sözünü verdiğini hatırlatarak, “Geçen yıl 52 ülke ve uluslararası kuruluş, mühendisler, istihbarat birimleri, helikopterler de dahil olmak üzere 40 binden fazla ek üniformalı personel taahhütünde bulundu. Biz de bugünkü toplantıda 27 yeni vadde karar kıldık. Ayrıca geçen yıl alınan, tüm kağıt üzerindeki taahhütlerini, alanda askere, göklerde de helikoptere dönüştürme sözü verdik.” diye konuştu.

İngiliz Bakan, ülkesinin BM’nin barışı koruma bütçesine yönelik en fazla katkı sağlayan altıncı ülke olduğunu vurgulayarak, “Ayrıca BM’ye her zaman sahada da katkıda bulunduk. Bu kapsamda Birleşik Krallık, BM’nin Güney Sudan’daki görev gücünün desteklenmesi amacıyla bu ülkede yerel halkın kullanımına yönelik hastane kurulması için bölgeye 100 askeri personel gönderme kararı aldı.” dedi.

Fallon ayrıca, Londra’daki toplantının devamı niteliğindeki bir sonraki toplantının gelecek yıl Kanada’nın ev sahipliğinde yapılacağını duyurdu.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.