Londra’da Avustralya-Birleşik Krallık bakanlık toplantısı

1469247519307

Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma (Brexit) kararı almasından bu yana ilk defa düzenlenen Avustralya-Birleşik Krallık Bakanlık Toplantısı (AUKMIN), İngiltere’nin başkenti Londra’da başladı.

Toplantıya ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne ile yapacağı toplantılarda dış ve güvenlik politikalarını görüşeceği bildirildi.

Açıklamada, bakanların özellikle küresel terörizm ve şiddet dolu aşırılık, DAEŞ’le mücadele, Suriye’deki insani durum, Asya Pasifik bölgesindeki güvenlik endişeleri ile savunma alanında daha fazla işbirliği konularını masaya yatıracağı belirtilerek, Brexit’in beraberinde getireceği ortaklık fırsatlarının da ele alınacağı aktarıldı.

Toplantıya girişte gazetecilere değerlendirmede bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Avustralya’nın ülkesinin uzun yıllardır dostu olduğunu dile getirerek, “Ülke halklarımızın karşı karşıya kaldığı zorluklarla nasıl baş edeceğimize yönelik yapıcı görüşmeler için sabırsızlanıyorum. Bu toplantı, Birleşik Krallık-Avustralya ilişkisinin bizim için ne kadar önemli olduğunun altını çizmek, ortak tarihimiz, değerlerimiz ve halklarımız arasındaki güçlü bağları kutlamak için harika bir fırsat.” dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da, ” Britanya ve Avustralya’nın yakın askeri ortaklığa dair zengin bir geçmişi var. Savunma ittifakımız da hiç olmadığı kadar güçlü. DAEŞ’le mücadeleden, hayati önem taşıyan istihbarat paylaşmaya kadar halklarımızı güvende tutmak için birlikte çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Avustralya’nın Brexit’ten faydalanma hedefi”

Bu arada bu hafta Avustralya Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Steven Ciobo da İngiltere’yi ziyareti kapsamında başkent Londra’da, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ile bir araya gelmişti.

İkili, görüşmede iki ülke arasındaki serbest ticaret fırsatlarına odaklanırken, Brexit’in ardından yeni bir ticaret anlaşması sağlanması için “ticaret çalışma grubu” oluşturulduğunu duyurmuştu.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, geçen Temmuz ayında yaptığı açıklamada, ortak çıkar sağlayacak bir ortaklık kapsamında Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılık kararından faydalanmak istediğini dile getirmişti.

Birleşik Krallık’ta 23 Haziran’da yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52’si AB’den çıkış yönünde oy kullanmıştı.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.