24 itfaiye istasyonundan £100.000’lik ekipman çaldılar

Enfield İtfaiye İstasyonu da soyulanlar arasında.
Enfield İtfaiye İstasyonu da soyulanlar arasında.

Londra’nın değişik yerlerinde 24 itfaiye istasyonundan yaklaşık 100 bin sterlinlik ekipman çalan hırsız çetesi, yakalanarak çeşitli cezalara çarptırıldı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ve Eylül ayları içinde 24 itfaiye istasyonuna girerek hırsızlık yapan Jermain Okakpu (26), Jack Edwards (20) ve Luke SixSmith-Hughes (22) polisin takibi ve yaptığı operasyonlar sonucu yakalandı.

Çete elemanları, Havering, Barking&Degenham, Newham, Redbridge, Tower Hamler, Hackney, Haringey, Enfield, Lewisham’ın yanısıra Dartford ve Kent de girdikleri itfaiye istasyonlarından değerleri yüksek başta termal kameralar, ateşe dayanaklı üniformalar, radyolar başta olmak üzere çok sayıda ekipman çaldı. Hatta bazı istasyonların bir defadan fazla soyulduğu da tespit edildi.

Jack Edwards ve Luke SixSmith-Hughes , üçer yıl yatacak.
Jack Edwards ve Luke SixSmith-Hughes, üçer yıl yatacak.

ÜLKE DIŞINDA SATILIYORMUŞ

Polis, çalınan ekipmanların büyük bir ihtimalle İngiltere dışında ülkelere gönderilerek satıldığını düşünüyor.

Hırsızlardan Edwards ile Luke Sixsmith-Hughes,  15 Eylül 2015’te Lewisham İtfaiye İstasyonu’ndan aynı gün çaldıkları termal kamera pilleriyle birlikte bir istihbarat sonucu bindikleri aracın içinde ele geçirildi. İki hırsız sorgulama sonucunda suçlarını itiraf etti. İki hırsız 22 Ocak’ta mahkemeye çıkarıldı ve 19 Şubat’tan itibaren üç yıl sürecek cezalarını çekmeye başladı.

Havering Polisi’den Dedektif Çavuş Robert Walls, yangınlar ve diğer kritik olaylarda itfaiyenin önemli ekipmanlarını çalan çetenin, saygısızlık örneği verdiğini, başta termal görüntüleme kameralarının kayıp kişileri bulmakta ve yangınlarda en çok ihtiyaç duyulan aletler olduğunu vurguladı. Robert Walls, polis ve itfaiyenin hızlı ve ortak çalışması sonucu hırsızların yakalanarak,  suçlarını itiraf ettiklerini söyledi.

Londra İtfaiye Komiseri Don Robson da, Metropolitan Polis ve kendi memurlarına alınan sonuç için teşekkür etti. Robson, “Bu sonuç, itfaiye istasyonlarına girmeyi düşünen başka hırsızlar üzerinde de eminim caydırıcı olacaktır” dedi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.