İngiltere Merkez Bankası 7 yıl sonra faiz indirdi

MBANKASI

İngiltere Merkez Bankası 7 yıldır ilk kez faiz indirimine giderek faiz oranını yüzde 0,5’ten yüzde 0,25’e çekti. Bu, İngiltere’nin tarihindeki gelmiş geçmiş en düşük faiz oranı.

Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ekonominin kötüye gitmesi durumunda, yine faiz indirimine gidilebilceğini açıkladı.

İngiltere’de faiz oranı Mart 2009’dan bu yana yüzde 0,50 oranında tutuluyordu.

Faiz indirimi, Merkez Bankası’nın İngiltere ekonomisini canlandırmak için aldığı 100 milyar sterlinlik bir dizi önlemden biri.

Merkez Bankası ayrıca, 60 milyar sterlin devlet, 10 milyar sterline kadar da şirket tahvili satın alacak.

Bankanın alım satım programı da toplamda 435 milyar sterline yükselmiş oldu.

BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

İngiltere Merkez Bankası, bankaların borçlanmalarındaki düşük faizi müşterilerine yansıtmaya teşvik edecek adımlar da atıyor.

Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, bankaların düşük faiz oranlarını müşterilerine yansıtmamak için ‘bahaneleri olmadığını’, aksini yapanların ise cezalandırılacağını kaydetti.

Carney, “Para Politikası Kurulu ekonominin ihtiyacı olan teşvikin mali sistemden geçerken hafiflememesinde kararlı” dedi.

İngiltere Merkez Bankası ayrıca, büyüme tahmini yapmaya başladığı 1993’ten bu yana tahminlerinde en büyük kesintiyi yapıp 2017 büyüme tahminini Mayıs’ta verilen %2,3 oranından %0,8’e düşürdü.

2018 yılı büyüme tahmini de %2,3’ten %1.8’e çekildi.

Merkez Bankası’nın tahminine göre İngiltere’de işsizlik oranı da gelecek yıl %5,4’e, 2018’de de %5,6’ya çıkacak. (BBC Türkçe)

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.