İngiltere’de Başbakan Cameron’ın yerine kim geçecek?

Boris Johson.
Boris Johson.

İngiltere‘de 2005’ten beri Muhafazakar Parti lideri olan ve bu süre zarfında iki genel seçim zaferi yaşayan Başbakan Cameron’ın istifa kararının yankıları sürüyor.
Geçen seneki seçimlerde partisini tek başına iktidara taşımayı başaran Cameron, kendisiAB‘de kalınması gerektiğini düşünse de, partisini ve kabine üyelerini referandum konusunda serbest bırakmıştı. Bunun üzerine Adalet Bakanı Michael Gove ve eski LondraBelediye Başkanı Boris Johnson’ın başını çektiği birçok Muhafazakar Partili siyasetçi,AB‘den ayrılma yanlısı grupta yer almıştı.
Gove, Cameron’ın ilk çocuğunun vaftiz babasıydı. Yaklaşık 40 yıllık arkadaşlıkları bulunan Johnson ise Cameron’ın uzun yıllardır yol arkadaşıydı.
Ancak referandum kampanyasında Cameron’a en büyük darbe vuran isimler Gove ve Johnson oldu.
Referandum sürecinde “AB’den Ayrıl” kampanyasının en önemli destekçilerinden biri olarak öne çıkan Johnson, Cameron’ın yerine geçerek başbakan ve Muhafazakar Parti liderliği görevlerini üstlenebilecek adaylar arasında ilk sırada gösteriliyor.
JOHNSON YUHALANDI
Referandumun ardından Johnson’ın Londra‘daki evinin önünde toplanan AB yanlıları, 52 yaşındaki siyasetçiye tepki gösterdi.
Onlarca protestocu, Johnson’ı evinden çıkıp aracına binerken yuhaladı.
BABASI, OSMANLI NAZIRI ALİ KEMAL‘İN TORUNU
Boris Johnson, linç edilerek öldürülen Osmanlı İmparatorluğu‘nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal‘in öz torunu Stanley Johnson’ın oğlu.
Muhafazakar Partili eski siyasetçi Stanley Johnson (75), oğlunun aksine, referandumda AB yanlısı kampanyaya destek veriyordu.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin