Belediye evlerinin kiraları artacak

 

ANYTEE General view of council housing estate, Lambeth, London UK

Maliye Bakanı George Osborne’un belediye evlerinin kirasını artırmaya yönelik uygulamasına göre ev içinde £30,000 ve üzeri geliri olan aileler piyasadaki ev kira bedeli ile aynı değerde belediyeye kira ödemesi istenecek. Ülke çapında 214 bin evi kapsayan uygulama Nisan 2017’de uygulanmaya başlayacak.

Osborne.
George Osborne.

Osborne’un “pay to stay” (kalmak için öde) uygulamasına göre Londra’da £40,000, Londra dışında £30,000’tan fazla kazanan kişi yada aileler, düşük kiralı belediye evlerine, piyasa değerinde kira ödemek zorunda. Ödemek istemeyenler belediye evinden taşınmak zorunda bırakılacak.

Yapılan araştırmaya göre İngiltere’de 214 bin evin etkileneceği uygulamadan Londra’da 27 bin ev oturdukları bölgede özel sektörde ev kiralayabilecek yada ev satın alabilecek durumda değil.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar Londra’da yaşayabilmek ve kira ödeyebilmek için bir ailenin £60,000 kazanması gerekirken yeni uygulamanın £30,000 kazanan aileleri hedef almasının gülünç olduğunu ifade etti.

Local Government Association’dan Barınmadan sorumlu Peter Box “3 çocuklu bir aile yılda £15,000 kazanıyorsa bu yüksek bir gelir olarak kabul edilmez. Çalışan aileler bu yönetmelikle cezalandırılacak. Belediye evlerinde yaşayan, hemşireler, öğretmenler, sosyal iş yapan kişiler, kendi bölgelerindek ikirayı ödeyemeyecekleri için taşınmak zorunda kalacak.

Maliye Bakanı Osborne’un yaptığı bütçede, düşük gelirli ve fakir halkı daha da fakirleştirmeye yönelik uygulamaları tepkiyle karşılandı.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin