Olimpiyatlara 100 gün kaldı

Olimpiyat3Londra Olimpiyatları’na 18 Nisan Çarşamba itibariyle 100 gün kalırken, 2012 olimpiyatları sloganının ‘Bir kuşağa ilham ver’ olduğu açıklandı.

Londra Olimpiyatları 27 Temmuz’da, kentin doğusundaki Stratford’da bulunan Olimpiyat Stadyumu’ndaki törenle başlayacak. Oyunlara 70 gün kala İngiltere’de dolaştırılmaya başlayacak olan olimpiyat meşalesi bu törende stadyuma getirilerek olimpiyat ateşi yakılacak.

Çarşamba günü Londra’nın ünlü tiyatrolar semti West End’deki müzikal, tiyatro ve dans gösterilerinin oyuncuları ile İngiltere’nin olimpiyat atletleri, kent merkezindeki Trafalgar Meydanı’nda “Hoşgeldin Dünya” adlı bir performans sergiledi.

Olimpiyatlarda görev alacak 70 bin gönüllü, toplamda 8 milyon saat gönüllü görev yapacak. İngiltere’de yaşayan 8 milyon kişinin bilet sahibi olacağı uluslararası etkinliğe 200 ulusal olimpiyat komitesi eşliğinde 10 bin profesyonel sporcu katılarak yarışacak.

BBC tarafından hazırlanan ankette, halkın %64’ünün olimpiyatlar için vergi mükelleflerinin kesesinden yapılan masrafı fazla bulduğu ortaya çıktı.

Ancak katılımcıların %55’i, İngiltere’ye getirileri açısından, yapılan masrafın karşılığının alınacağı görüşünde.

Telefonla 2 bin kişiye ulaşılarak yapılan ankete göre Londra’dan uzaklaştıkça yapılan masrafı fazla bulanların oranı artıyor.

DÖRT KATINDAKİ BÜTÇE

İngiltere hükümeti olimpiyatlar için kamu bütçesinden 9,3 milyar sterlin (14,8 milyar dolar) ayırdı. Londra’nın pekçok semtinde de belediye vergileri artırıldı.

Bu bütçe, olimpiyatlara evsahipliği başvurusunun yapıldığı 2005 yılında öngörülenin neredeyse dört katı.

Kültür Bakanı Jeremy Hunt, BBC’ye “Bence insanlara ‘Yapılan harcamanın karşılığı alındı mı?’ sorusu olimpiyatlardan sonra, ülke için ne kadar iyi olduğunu gördükten sonra yöneltilmeli.” dedi.

Bakan Hunt ülke çapında 69 “canlı nokta” kurarak, herkesi olimpiyatların bir parçası yapmaya çalışacaklarını söyledi.

KUMDAN KALELER

Olimpiyatlara 100 gün kala açılışı yapılan çiçekten olimpiyat halkaları kentin batısında, her gün Heathrow Havaalanı’na inen binlerce yolcunun havadan görebileceği Kew Botanik Bahçeleri’nde yer alıyor.

50 metrelik bir alana yayılan halkalar için 20 bin adet menekşe, hercai menekşe ve elma nanesi kullanıldı.

Londra 2012 Komitesi Başkanı Lord Coe da bahçeye bir meşe fidanı dikecek. İngiltere’nin modern olimpiyatların kuruluşundaki rolünü kutlamak için bu yıl ülkede 40 meşe fidanı dikiliyor.

Bu fidanlar, modern olimpiyatların babası Baron Pierre de Coubertin’in anısına 1890 yılında dikilmiş bir ağacın palamutlarından yetiştirildi.

100 günlük geri sayımı kutlamak için öğrenciler bu hafta ülkenin güney kıyılarındaki Weymouth’da dev bir kumdan kale yapmışlardı.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.