Yeni mezunlar yüksek maaşlı iş arıyorlar

 

ogrencikredisi

Yeni mezunlar, üniversitelerin £9,000 tutarındaki harcını ödemek için aldıkları krediyi geri ödeyebilmek için yüksek maaşlı iş arıyorlar.

Muhafazakar Parti hükümetinin £9,000 tutarındaki üniversite harcının yürürlüğe girmesinden bu yana ilk öğrenciler mezun oldu bile. 30 üniversitede 18 bin öğrenci arasında yapılan araştırmadan çıkan sonuca göre üniversite harcını ödemek için kredi çeken öğrencilerin ilk hedefi yüksek maaşlı bir iş bulup bu krediyi hemen geri ödemek.

Bu yaz mezun olan üniversitelilerin borcu £30,000’u bulurken, 2014 ve 2013’te mezun olanların borcu ortalama £20,000’tu.

2012 yılında İngiltere’den öğrencilerin £9,000 okul harcı bugün üçe katlandı. Çok sayıda öğrenci hizmet sektöründe, barmenlik, garsonluk gibi işler yapıyor.

Staj yapmanın CV’de önemli bir yeri olduğuna değinen uzmanlar, stajın hemen ardından direk iş teklifi alan öğrenciler olduğunu söylüyor.

İşçi Partisi üniversite harçlarının yıllık £11,500’a yükseleceğini açıkladı. Gelişen ve değişen ekonomide, 2001 yılından bu yana ilk kez yeni mezunlar için pazarlama, medya ve hayır kurumu sektörlerinde danışmanlık cazip işlerden biri oldu.

Öğretmenlik ekonomik krizden bu yana ilk kez en cazip 5 işten biri olmaktan çıktı. Yeni mezunların maaşları 700 pound artarak £23,700’e yükseldi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin