İngiltere’de kısa çarşaf davası

MzEyMzkxMD-gaiplik_davasinda_gorevli_mahkeme

Müslüman bir bakıcı, kendisine kısa çarşaf giymesini isteyen işyeri aleyhine açtığı davayı kaybetti.

Londra’ya yakın Ilford bölgesinde yaşayan Tamanna Begum adlı Müslüman bakıcı, Barley Lane Montessori adlı kreşe iş başvurusu yaptı. Kreş, Begum’un başvurusunu kabul etti, ancak güvenlik riski oluşturabileceğini belirterek daha kısa çarşaf giymesini istedi.

Müslüman bakıcı, bu isteğin ‘dini ayırımcılık’ içerdiğini belirterek,  kreş yetkililerini mahkemeye verdi. Tamanna Begum, dava dilekçesinde “Daha kısa bir çarşaf giymenin dinine ve ahlak anlayışına aykırı olacağını, işvereninin böyle bir talepte bulunmasının aşağılanmış hissetmesine ve dini nedeniyle ayrımcılığa uğradığını düşünmesine neden olduğunu” öne sürdü. Begum, uzun çarşafının bir güvenlik riski oluşturabileceği yönündeki iddiaları redderek, bu kıyafetle her işini yaptığını hatta koşup atladığını söyledi.

Mahkeme yargıcı Daniel Serota, Tamanna Begum’un iddiasını kabul etmeyerek, onun ayırımcılığa uğramadığını söyledi. Yargıç Serota, kreş yetkililerinin genç kadına çarşaf giymemesini söylemediğini, sadece bir güvenlik riskine karşı önlem almak istediğini belirtti ve “Sağlık ve güvenlik ile ilgili kurallar tüm dinlerden çalışanlar için geçerlidir” dedi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin