Britanya’da 1.14 milyon kişi bankasını değiştirdi

DSC_0084

Son bir sene içerisinde toplam bir milyondan fazla kullanıcı, banka hesaplarını başka bir bankaya geçirdi. Ödeme Konseyi’nin (Payment Council) verdiği rakamlara göre 2014 Nisan ayından 2015 Mart  ayına kadar 1.14 milyon kişi başka bir bankaya geçiş yaptı. .

Uzmanlar, daha iyi bir banka hesabına geçmek için banka hesabını değiştirmek isteyenlerdeki  %7’lik bu artışın insanların banka hesaplarıyla ilgili hizmetleri daha iyi takip ettiğini gösterdiğini belirtti.

İngiltere’nin bilinen  fiyat karşılaştırma şirketi uSwitch’in direktörü David Mann “Yedi gün içinde başka bir bankaya düzenli ödemelerle (direct debit) birlikte kolaylıkla geçiş yapma seçeneği banka değişikliğini cazip kılıyor. Değişim hizmetlerinde güven arttırmak ve yeterli rekabet ortamının garanti altına alınmasıdır. Bu güven ortamı mücadelenin yarısını başarmak demektir.” diye konuştu.

Son aylarda piyasanın hareketlendiğini  dile getiren Mann “£150’a kadar verilen nakit paralar ve düşen faiz oranları, kişisel hesaplarının kullanımını git gide cazip hale getirecek gibi görünüyor” diye sözlerine ekledi

DSC_0093

SANTANDER VE HALIFAX EN POPÜLER

Halifax ve Santander bankalarının müşterilerine geri para ödeme teklifleri piyasada rekabete yol açarken, Barclays Bankası’nın  da U dönüşü yapmasına sebep oldu. David Mann, Lloyds ve Nationwide bankalarının yüksek faiz oranları sayesinde müşterilerinin kişisel hesaba teşvik ettiklerinin bilgisini de verdi.

Money Comms yetkilisi Andrew  Hagger ise müşterilerin çoğunun hala kendi bankalarında kalmayı tercih ettiklerini işaret ederek “rakamlar bize gösteriyor ki pek çok insan daha uygun bir banka bulmak için etrafa bakınsalar bile, yine kendi bankalarında kalıyorlar. Bunu diğer bankaların daha uygun tekliflerine rağmen yapıyorlar” diye konuştu.

Yine analizler ve rakamlar gösteriyor ki Santander ve Halifax bankaları en popüler banka olarak karşımız çıkıyor. Santander 170,551, Halifax 156,639 kişiye kişisel hesap açarken; Barclays 83,296, NatWest 69,181 ve  Co-op bankası 51,180 müşteri kaybetti.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin