Akıncı’ya bir tebrik de Joan Ryan’dan

Joan Ryan
Joan Ryan
Britanya genel seçimlerde aday olan eski milletvekili Joan Ryan, Mustafa Akıncı’nın seçimini mutlulukla karşıladığını söyledi.

Enfield North bölgesinde İşçi Partisi adayı olan Ryan, KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı’nın bütün toplumları kucaklayan çözüm yana konuşmalarının Kıbrıs’ta barış için yüreklendirici olduğunu söyledi.

Ryan, “Kıbrıs’ta kapsamlı ve müzakere edilmiş bir anlaşmaya yönelik somut adımların atılabileceği 2015 çok önemli bir yıl olabilir. Yakın gelecekte adayı ziyaret edip son durumu Sayın Akıncı ile Kıbrıs Türk ve Rum toplum temsilcileriyle görüşmeyi ümit ediyorum” dedi.

Bir dönem Britanya’nın Kıbrıs özel temsilciliğini yapan Ryan, sözlerine şöyle devam etti: “Enfield’da her iki toplumun mensuplarıyla görüşmelerimden iki toplumlu, iki bölgeleri bir federasyon çerçevesinde adayı birleştirmeye büyük bir istek olduğunu görüyorum. Bu planı kalben destekliyorum.

“Kıbrıs gönlüme çok yakın olan bir yer. Bir önceki İşçi Partisi hükümeti zamanında Birleşik Krallığın Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak görev yapmak benim için büyük bir ayrıcalıktı ve 7 Mayıs’ta Enfield North milletvekili seçilirsem adada iki toplumun müzakere ettiği bir birleşmeye destek olmak için parlamentoda eliminden gelini yapacağım.”

Mustafa Akıncı, Pazar günü KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini üçte-ikiye yakın bir oy oranıyla kazanarak ülkenin 4. Cumhurbaşkanı oldu.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin