Bakanlık, Türkçe sınavlarla ilgilenecek

İngiltere Eğitim Bakanlığı, sınav hazırlama kurulu OCR’ın Türkçe GCSE ve A level sınavlarını iptal etme kararından vazgeçtirmeye çalışacak.
Nick de Bois
Parlamentodaki oturuma Enfield North milletvekili Nick de Bois öncülük etti

Save our exams TRKonunun parlamentoda konuşulması üzerine bir açıklama yapan Eğitim Bakanı Nick Gibb, OCR’ın bu kararına “ticari bir hesaplama sonucu” vardığını ve uzun vadede önemli olacak ekonomik ve kültürel faktörleri görmezden geldiğini söyledi.

Enfield North milletvekili Nick de Bois’ın girişimiyle yapılan oturumda konuşan Gibb, “Kendilerini durumu bir daha gözden geçirmeye davet edeceğim. Bununla beraber karara yol açan mali gerekçeleri de sorgulayacağım” dedi.

OCR genel müdürü Mark Dawe ile toplantının bugün (Çarşamba) Eğitim Bakanlığı’nda yapılması bekleniyor.

‘ŞAŞIRTICI’ KARAR

Gibb’in açıklamaları, Londra Gazete’nin başlatığı “Türkçe’ye Sahip Çıkalım” kampanyası ve bunun sonucunda Nick de Bois’nın yabancı dillerin öğretimi konusunu parlamentoya taşıma kararından kaynaklanıyor.

OCR hakkında sert ifadeler kullanan de Bois, GCSE ve A Level’ı iptal etme kararının “kaldırılmayan İspanyolca ve Almanca derslerinden daha fazla öğrencisi olduğu bilgisi ışığında oldukça şaşırtıcı” bulduğunu söyledi.


Kampanyamızı desteklemek için tıklayın


Adjournment debate
Avam Kamarasındaki oturum Salı akşamı yapıldı

“OCR’ın kararını anlamamızı ve karşı çıkmamızı zorlaştıran nokta, karara neden olduğunu iddia ettikleri ‘ticari hassasiyetleri’ bizimle paylaşmamalarıdır.”

Parlamento oturumu sırasında de Bois, Londra Gazete’nin kampanyasına da atıfta bulundu. Gazetemizin son günlerde başlattığı kampanya 1500’den fazla imza topladı.

TÜRKÇE ÇOK ÖNEMLİ

İnternette toplanan yüzlerce imzanın arasında Kıbrıslı Türk tıp görevlisi Mine Derviş de vardı.

Kampanyamıza not bırakan Derviş, Türkçe GCSE sınavlarının hasta bakımına yardımcı olduğunu ve Londra gibi kültürel zenginliği yüksek bir şehirde Türkçe dil bilgisinin çok önemli olduğunu vurguladı.

.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.