Ücretsiz çocuk bakımı arttırılsın

3bfc8ff0yenidoganİşçi parti gölge bakanı Ed Balls, 2015 seçimlerinde İşçi partinin iktidara geçmesiyle üç ile dört yaşlarında çocukları olan ve çalışan velilere haftalık 25 saat ücretsiz çocuk bakımı sunacağının sözünü verdi.

Mevcut durumda, conservative hükümeti altında üç ile dört yaşlarındaki çocukların velileri sadece 15 saat ücretsiz çocuk bakımı alıyor.

Banka vergilerini yıllık £800 milyona çıkartarak sermaye oluşturup çocuk bakım masraflarını karşılayacağını bildirirken, hükümet harcamalarını takip eden bir kurumada partisinin ekomik planlarını gözden geçirme talimatı verdi.

İşçi parti konferansında, Bakan Balls’un güncel hükümet uygulamalarından dolayı ailelerin çocuk bakımlarını karşılamak için £1,500 sterlinlik kayıp içerisinde oldukları konusuna deyinmesi de bekleniyor.Bakan Balls, fonun Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda da dahil olmak üzere bütün Britanya geneline dağıtılacağını söylerken, nasıl harcanılacağına kendi yönetimlerinin karar vereceğini bildirdi.

Planlanan 25 saatlik ücretsiz çocuk bakımını her iki ebeveyinin çalıştığı veya tek ebeveyinli ailelerde de anne yada babanın çalışıyor olması koşulunda sunulan 15 saatin üzerine 10 saat eklenecek.

Konuşmasından önce, BBC’ye tasarısından bahseden Balls, yapılmasını istediğininin büyük bir değişiklik olduğunu ve velilerin çalışma saatlerinde farklılık yaratmasını beklediğini bildirdi.

İlk defa ailelerin çocuk bakımı ücretlerini düşünmeden part-time çalışabileceklerini duyuurken, şu anki sistem altında çoğu aile için yüksek çocuk bakım ücretlerinin caydırıcı olduğunu ve bunla ilgili çözümü tasarıda sunduğunu belirtti.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin