Hükümetten benefit kampanyası

benefitÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı DWP, sosyal yardım yolsuzluklarını engellemek için yeni bir kampanyaya start verdi.

Kampanya kapsamında 50 dolayında bölgede TV, radyo ve Facebook üzerinden ilanlar yayınlanacak. Yardım alanların statü değişikliklerini ilgili otoritelere bildirmeleri çağrısında bulunulan ilanlarda, aksi durumlarda hapis gibi cezalarla karşılaşabilecekleri uyarısında bulunuluyor.

Kampanyaya ilişkin bir açıklamada bulunan Sosyal Yardım Bakanı Mark Harper, vatandaşın vergilerinin ihtiyaç sahibi olmayan kişilerce çalınmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

“Benefit alanlara statülerini güncellemeleri konusunda her türlü imkan ve çağrıyı yapıyoruz. Ancak sistemi suistimal etmeye kararlı olan kişileri de dururmamız gerekiyor” diyen Harper, yolsuzlukların devlete yıllık maliyetinin £1.1 milyar dolayında olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan, tek başına yaşarken, daha sonra partneri ile aynı evi paylaşan veya gelir durumundaki değişiklikleri bildirmeyen kişiler de sosyal yardım yolsuzluğu kapsamında soruşturuluyor. Her gün 600’den fazla kişinin sosyal yardım yolsuzluklarını ihbar etmek için ilgili telefonları aradığı belirtilirken, bu tür olayların engellenmesi için ceza yaptırımların geçen yıl ağırlaştırıldığı hatırlatılıyor. Düzenlemelerle mahkeme kararı olmaksızın verilen £2 bin yolsuzluk cezaları £5 bine yükseltilmişti.

2010 yılında iktidara gelen koaliyon hükümeti 1992’den bu yana uygulanan ve yıllık maliyeti £13 milyarı bulan yardımları kısmayı hedefliyor. Hükümet, İngiltere’de herhangi bir sağlık veya başka bir gerekçe ile çalışamadığı gerekçesi ile tahsis edilen yardımlardan faydalanan kişilerin yarısından fazlasının, aslında çalışabilecek durumda olduğunu savunuyor. Sürekli bel ve baş ağrısı, şişmanlık gibi gerekçelerle binlerce kişinin uzun süredir yardım aldığına işaret eden hükümet, 46 bin kişinin davranış bozukluğu ve alkol kullanımı, 29 bin kişinin de uyuşturucu bağımlılığı nedeni ile yardım aldığını vurgulamıştı.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.