İngilizler için seyahat uyarısı yenilendi

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarına uyarılarının kapsamını genişletti.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarına uyarılarının kapsamını genişletti.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı (FCO), vatandaşlarına Türkiye ile ilgili seyahat uyarılarını sürdürüyor. Bakanlık en son 13 Ekim tarihinde güncellediği uyarılarında vatandaşlarının Akçakale ve Ceylanpınar’dan kesinlikle uzak kalmasını; Suriye-Türkiye sınırının 10 kilometre dışındaki bölgelere ise zorunlu olmayan haller dışında gidilmemesi tavsiyesinde bulundu.

Bakanlık ayrıca İngiliz vatandaşlarını Hakkkari, Şırnak, Siirt ve Tunceli illerine de seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Türkiye’nin Suriye ile sınırı olan şehirlerinde terör saldırısı olabileceği vurgulandı. Türkiye’nin pek çok kentinde 7-9 Ekim tarihlerinde şiddet içeren gösteriler yapıldığına işaret eden FCO, söz konusu gösterilerde 35 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Kobane ile ilgili gösterilerde Gaziantep, Diyarbakır, Mardin ve Bingöl’de ölümlü olaylar yaşandığını belirten İngiliz otoriteleri İstanbul, Adana, Antalya ve İzmir kentlerinde de polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandığını bildirdi. Gösterilerde İstanbul için Taksim meydanı ve Kadıköy, Ankara’da Kızılay meydanı ve  İzmir’de kordon boyunda gösteriler yaşandığını belirten FCO, polisin gösterileri bastırmak için gaz ve tazyikli su kullandığını vurgulayarak bu bölgelerden uzak durulmasını tavsiye etti.

YÜKSEK TERÖR SALDIRISI RİSKİ MEVCUT

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarıları kapsamında Türkiye’nin terör saldırısına uğrama riskinin oldukça yüksek olduğu vurgusu yapılıyor. Analizde, yerli radikal ve ideolojik gruplarla Suriye’deki gelişmelere katılan uluslararası grupların Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hedef gözetmeksizin yapılabilecek eylemlerinin, yabancı turistleri de etkileyebileceğine işaret etti.

Açıklamada 9 Ekim tarihinde Bingöl’de yapılan ve terör eylemi olduğu şüphesi bulunan eylemde iki polisin öldürüldüğü de kaydedildi.

Her yıl iki buçuk milyondan fazla İngiliz turistin ziyaret ettiği Türkiye’de 35 bin dolayında İngiliz vatandaşı sürekli olarak ikamet ediyor.

 

 

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.